close
تبلیغات در اینترنت
بهترین انتخاب آرایشگاه‌ زنانه یا سالن زیبایی ؟
loading...

management24

معمولا آرایشگاه‌ ها تبدیل به پاتوقی برای خانم‌ ها شده است، به غیر از محل آرایش و پیرایش.  بعضا تعدادی از بانوان فقط به‌منظور گپ زنی به سالن زیبایی می‌روند. آرایشگاه های زنانه محلی است برای آرایش و پیرایش، با گذشت زمان همان‌گونه که کاربری و نحوه استفاده خیلی از محل‌ها تغییر کرده است این محل (آرایشگاه) هم تغییر کاربری یافته و به سالن‌های مد، اتاقک‌های مصرف مواد، محلی برای ماساژ و... تبدیل شده است. در آرایشگاه‌های مردانه، کسی حوصله انتظار کشیدن ندارد.…

بهترین انتخاب آرایشگاه‌ زنانه یا سالن زیبایی ؟

ali بازدید : 6 دوشنبه 03 دي 1397 نظرات ()

معمولا آرایشگاه‌ ها تبدیل به پاتوقی برای خانم‌ ها شده است، به غیر از محل آرایش و پیرایش.  بعضا تعدادی از بانوان فقط به‌منظور گپ زنی به سالن زیبایی می‌روند. آرایشگاه های زنانه محلی است برای آرایش و پیرایش، با گذشت زمان همان‌گونه که کاربری و نحوه استفاده خیلی از محل‌ها تغییر کرده است این محل (آرایشگاه) هم تغییر کاربری یافته و به سالن‌های مد، اتاقک‌های مصرف مواد، محلی برای ماساژ و... تبدیل شده است.

در آرایشگاه‌های مردانه، کسی حوصله انتظار کشیدن ندارد. مشتری‌ها زیاد به اینکه چه کسی موهایشان را اصلاح می‌کند، اهمیت نمی‌دهند. اغلب دوست دارند زودتر کارشان تمام شود تا بروند و به زندگی‌شان برسند، اما همین بودن و ماندن در آرایشگاه برای خانم‌ها نعمت است. آرایشگاه ها به غیر از محل آرایش و پیرایش تبدیل به پاتوق امن و بی‌دردسری برای خانم‌ها شده است و بعضا تعدادی از بانوان فقط به‌منظور گپ و گفت به آرایشگاه می‌روند.

مانتوها و چادرها آویخته می‌شود تا شوی غیررسمی لباس و ادا و اصول‌های خفن شروع شود و بعد نوبت این است که در قامت یک خبرنگار نقش‌آفرینی کنند و اخبار تازه را با هم تحلیل و بررسی کنند و به بازگویی شایعات بپردازند   در محله ما موارد بیشتری از سالن های زیبایی منطقه 22 معرفی شده است..

حتی بعد از کلی خنده و تعریف به درددل می‌پردازند و عده‌ای هم در نقش روانپزشک یا مشاور راهکارهای استانداردی برای افراد حاضر در جمع تجویز می‌کنند. مجبوریم درددل‌های مشتری را گوش دهیم. به آرایشگاهی رفتم که نسبت به سایر آرایشگاه‌ها تمیزتر بود و بر خلاف آرایشگاه‌های دیگر تنها دو نفر به مشتری‌ها خدمت می‌کردند، یکی از آرایشگران که چند سالی است وارد این کار شده است، توضیح می‌دهد: نخواهیم هم مجبوریم داستان زندگی همه مشتریان را بدانیم. می‌آیند درددل می‌کنند، از زندگی‌شان تعریف می‌کنند، از شوهرشان، بچه‌هایشان. راستش اینجور جاها خانم‌ها از همدیگر چیز یاد می‌گیرند. مهم‌ترین چیز هم این است که چطور با شوهرشان مبارزه کنند.

 

آن یکی می‌گفت: «دست من برای اصلاح کُند است و برای اینکه مشتری فکر نکند معطلش کردم سر صحبت را با او باز کرده و کار خودم را جلو می‌برم؛ حتی بعضی مواقع مشتری کارش تمام شده اما می‌گوید بیا تا بقیه حرف‌هایم را هم برایت بگویم! راستی این را هم بگویم که هر چهارشنبه بساط‌های خرید و فروش داریم، بیشتر لباس زیر، لباس خواب، شال، روسری، لوازم آرایش، بدلیجات و هست. اگر چیزی خواستید چهارشنبه‌ها فقط خرید و فروش است تشریف بیاورید.

 در آرایشگاه بعدی که وارد شدم در نگاه اول دیدم تعداد مشتریان نسبت به آرایشگران بسیار زیاد بود و با آن همه شلوغی مشتریان ساعت‌ها در نوبت نشسته بودند. بعد از خوشامدگویی خانمی به سمت انتهای آرایشگاه هدایتم کرد و گفت: «تا نوبتت شود بیا فال بگیر و از آینده‌ات باخبر شو. خانمی با تتوهای عجیب و موهایی قرمز در انتهای سالن آرایشی بساط فال قهوه، چای، حافظ و... را پهن کرده بود و به رمالی مشغول بود.

دلم می‌خواست دل را به دریا بزنم و بروم تا فالم را بگیرد و مثلا بگوید تا سر ماه دبیر می‌شوی و تا آخر سال هم سردبیر ولی چه کنم که زمان برای گزارش میدانی کم بود و باید بی‌خیال این خیال‌بافی‌ها می‌شدم. خانم فالگیر با صدای بلند گفت: «خانم من همه روزه اینجا نیستم تا از بخت پرستاره‌ات بگویم. من فقط سه‌شنبه‌ها به اینجا می‌آیم، این شانس را از دست نده.

خانمی دیگر که از مشتریان بود گفت: «محیط بعضی از آرایشگاه‌ها خیلی افتضاح است. چون فضا بسته و کاملا زنانه است، هر کاری دل‌شان می‌خواهد می‌کنند و واقعا اینها هستند که وقت ما را تلف می‌کنند.

 برای انتخاب آرایشگاه دیگری با برخی از دوستان خود مشورت کردم و اصلا همین مشورت شد سوژه و بی‌خیال آرایشگاه شدم. یکی از دوستانم گفت: «شوهر خانمی با او اختلاف داشته و از خانه قهر کرده. به عیال پیغام داده طلاقت می‌دهم. خانم گرفته و غمگین، اتفاقا گذرش به فلان آرایشگاه می‌افتد و اصلاح می‌کند. فردا صبح زود، یک جعبه شیرینی و هزار بوسه تشکر نصیب بچه‌های آرایشگاه می‌شود. آقا به خانه برگشته و از رفتارش اظهار ندامت کرده.

سایر دوستانم هم بیشتر از مهارت آرایشگر به این نکته توجه من را جمع کردند و اصرار داشتند که تو شغلت حساس است پیش هر آرایشگری نرو، شاید دستش بد باشد و در کارت تاثیر گذارد. اگر کمی به این خرافات اعتقاد داشته باشی و به نحوی که آنها با آب و تاب و جدیت این ماجراها را تعریف می‌کنند، وسوسه می‌شوی پیه یک ماه خانه‌نشینی را به تن بمالی و خودت را بسپاری به دست این اصلاحگران معجزه‌گر، بلکه مشکلاتت حل شود!

تتو و اپیلاسیون یکی دیگر از خدمات جدید در آرایشگاه است که آرایشگاهی که این دو خدمت را به مشتریانش ارائه می‌دهد باید برای این عمل مجوز جداگانه داشته باشد اما حدود 90 درصد سالن‌ها مجوز مربوط به این دو خدمت رایج را ندارند. با یکی از افرادی که خدمات اپیلاسیون را در آرایشگاهی در بالای شهر ارائه می‌داد صحبت کردم و حس می‌کردم دارم با رئیس سازمان بهداشت جهانی صحبت می‌کنم. الهام می‌گفت: «مردم باید خودشان نگران سلامت و امنیت خود باشند. وقتی اپیلاسیون‌کار، موم را با یک چوب به تمام بدن بزند، ناقل بیماری می‌شود که شایع‌ترین بیماری که الان زیاد شده است، زگیل است!» گفتم مگر نباید خودتان مسائل آرایشی و بهداشتی را رعایت کنید؟ گفت: «مگر دیوانه هستیم تا وقتی مشتری اعتراض نکرده تجهیزات حرام کنیم

جدا از مساله بهداشت، امنیت آرایشگاه است که اگر یادتان باشد چند سال قبل یک پسر با ظاهر دخترانه، وارد این حرفه شده و مدت طولانی به شغل خود ادامه داده بود.  به هر حال آرایشگاه، پوشش خوبی برای سودجویان شده است. تا حدی که آرایشگاه را تبدیل به اتاق عمل می‌کنند. از تزریق ژل و بوتاکس تا خال‌برداری در محیط غیراستریل آرایشگاهی. چون اسمش آرایشگاه و کارش برجسته کردن زیبایی‌هاست، به خودشان اجازه می‌دهند برای پوست و تناسب اندام، پا در کفش پزشکان کنند. از کرم‌های دست‌ساز و تخلیه جوش‌های صورت (که پزشکان هم این کار را انجام نمی‌دهند) تا قرص‌های لاغری، اشتهاآور، مکمل غذایی و داروهای گیاهی که مثل نقل و نبات تجویز می‌کنند.

البته برای جلب اطمینان مشتری، خیلی حرفه‌ای عمل می‌کنند. روشی دارند که امتحانش را پس داده است؛ معمولا یک مشتری در آرایشگاه حضور دارد که قبلا از آن روش استفاده کرده است!می‌گوید که خیلی خوب بوده و خیلی راضی است. در حرفه تبلیغات، این روش را روش «دهان به دهان» می‌نامند. یعنی اشخاصی که از محصول راضی هستند، آن را به دوستان خود و آنها هم به دوستان خود پیشنهاد می‌دهند.

 

 البته در همان آرایشگاه و چند آرایشگر دیگر به محض اینکه وارد می‌شدم خانمی به استقبالم می‌آمد و چادر و وسایلم را می‌گرفت و در کمدی قرار می‌داد و کلیدش را به دستم می‌داد و بعد سوال می‌کرد نوشیدنی چی میل دارید؟ و با خنده‌ای زیرکانه می‌گفت حلال یا حرام!

همیشه این‌طور نیست که همه‌چیز خوب و جو آرایشگاه خوش و پرلبخند باشد؛ گاهی هم حوادث ناگواری در این محیط‌ها اتفاق می‌افتد که بخش عمده‌اش ناگفتنی است. زنان و دختران زیادی با ورود به این دنیای کاملا زنانه و آزاد، شخصیت‌شان دستخوش تغییر شده و برخی طلاق‌ها و از راه به در شدن‌ها ریشه در محیط این آرایشگاه‌ها داشته است.

 

خطرات آرایشگاه فقط به این موارد ختم نمی‌شود؛ حوادث بد دیگری هم وجود دارد که در یک لحظه زندگی عده‌ای از آدم‌های لبریز از امید و آرزو را به نابودی می‌کشاند.

چند سال قبل، قرار بود در چشمان عروسی به‌منظور براق شدن و جلوگیری از قرمز شدن، قطره مخصوص ریخته شود، اما دستیار آماتور آرایشگر به اشتباه از چسب مژه استفاده کرده بود! ابتدا چسبیدن پلک‌های عروس بیچاره، همراه با سوزش و درد شدید، و آخرش هم از دست دادن دو چشم به جای رفتن به حجله‌گاه و خانه بخت...

یادم رفت بگویم در آرایشگاه معمولا موزیک هم پخش می‌شود. در این مورد هم گرچه دستور رسیده که فقط حق پخش موسیقی‌های بی‌کلام را دارند، اما گاهی خانم‌ها فضا را خودمانی می‌بینند و از آهنگ‌های روز غافل نمی‌شوند!

از قیمت‌های نجومی و غیر متعارف و خدمات عجیب و غریب و سایر تخلفات آرایشگاه‌ها که بگذریم، مواردی فراتر از کار اصولی و بهداشت، تخلفات و رفتارهای سوء در آرایشگاه‌ها وجود دارد که مجال گفتنش نیست. آرایشگاه محلی است که امنیت اخلاقی بالایی داشته باشد؛ این امر مهم، نظارت‌های مستمر و برخوردهای سرسختانه می‌طلبد تا پیشگیرانه و بازدارنده باشد.

ببخشید،‌ موی من چند؟

زمانی که «فانتین» مادر کوزت در «بینوایان» مجبور شد موها و دندان‌هایش را بفروشد،‌ کسی باورش نمی‌شد خرید و فروش موی طبیعی از عالم داستان به عالم واقعیت پا بگذارد. موی طبیعی خواهان زیاد دارد. در بیشتر کشورهای دنیا،‌ مهم‌ترین متقاضیان موهای طبیعی خیریه‌هایی هستند که برای کسانی که تحت شیمی‌درمانی موهایشان را از دست می‌دهند، کلاه‌گیس‌های طبیعی بامزه درست کنند. در ایران با این که «محک» مدتی چنین کاری انجام می‌داد، حالا پیدا کردن خیریه‌ای که آماده باشد از موهای هدیه‌داده‌شده کلاه‌گیس مجانی درست کند، تقریبا غیرممکن است. می‌گویند مهم‌ترین دلیل آن نگرانی‌های بهداشتی است. بدن آدم‌های تحت شیمی درمانی حساس‌تر از بدن‌های دیگر است  و چون نمی‌شود اطمینان حاصل کرد که موهای اهداشده صد درصد تمیز می‌شوند،‌ برنامه هدیه‌دادن کلاه‌گیس طبیعی به مردم هم از دستور کار خارج شده است.

 

اما خوشبختانه همه کسانی که دنبال موی طبیعی هستند تحت شیمی‌درمانی نیستند. آدم‌هایی که دوست دارند تندتند ظاهرشان را عوض کنند ولی سرعت رشد موهایشان به اندازه دلخواهشان نیست،‌ آدم‌هایی که می‌خواهند موهای رنگ‌شده داشته باشند اما موهایشان به اندازه‌ای نیست که بتوانند با خیال راحت آنها را به دست مش‌کار آرایشگاه‌ها بسپارند، ‌کسانی که مهمانی مهمی در پیش دارند و دوست دارند موهای بلندشان را به دیگران نشان بدهند و بتوانند آنها را به شکل دلخواه‌تری آرایش کنند و حتی بازیگرانی که قرار است نقش شخصیتی با موهای بلند را بازی کنند و موهای خودشان به اندازه کافی بلند نیست، مشتری این موها هستند. وقتی خریدار چیزی وجود داشته باشد،‌ فروشنده‌اش هم بالاخره پیدا می‌شود. بلند شدن مو به اندازه‌ای که بشود آن را فروخت، چند سالی زمان می‌برد و جای تعجب ندارد که کسی که چندین سال از موهایش نگهداری کرده است وقتی می خواهد ظاهرش را عوض کند، پیشنهاد فروش مو هم دریافت کند!‌

در بازار می‌گویند موها هرچه درشت‌تر و بلندتر باشد، مشتری بیشتری دارد. با اینکه موهای رنگ‌شده را می‌شود فروخت اما موهای رنگ‌نشده و طبیعی،‌ حتی اگر جوگندمی یا تماما سپید باشد، راحت‌تر فروخته می‌شود. قیمتی که برای یک گیس بافته می‌شود گرفت،‌ بسته به اینکه در کدام منطقه شهر و به سراغ کدام آرایشگاه بروید فرق می‌کند. در خیابان منوچهری تهران،‌ بورس فروش لوازم آرایشی و آرایشگاهی، گیسی که برای فروش برده باشید را اول سبک سنگین می‌کنند،‌ بعد با یک شانه بزرگ،‌ شانه‌اش می‌کنند تا فقط تارهای هم‌اندازه در گیس باقی بماند،‌ بعد دو سر گیس را می‌بندند و روی ترازو می‌گذارند. هر «کیلو» موی سیاه رنگ‌نشده،‌ دو و نیم میلیون تومان قیمت دارد. اگر هنوز گیستان را نبریده باشید،‌ می‌توانید در همان مغازه‌ای که خریدار موهایتان است کمی صبر کنید تا آرایشگری از راه برسد و همان جا موهایتان را کوتاه کند. معمولا پول این پیرایش را از فروشنده مو نمی‌گیرند اما آرایشگرهایی که در خیابان منوچهری کار می‌کنند می‌گویند کمتر پیش می‌آید که به خصوص دخترهای جوان بعد از کوتاه‌کردن موهایشان خوشحال باشند!‌ آرایشگرها البته از همان حرف‌های همیشگی می‌زنند که موها دو ماه دیگر دوباره بلند می‌شود اما سخت است کسی که نیم‌متر موی خودش را روی میز آرایشگر می‌بیند در حالی که پشت گردنش را تیغ انداخته‌اند و دستش پوست سرش را لمس می‌کند هم به همین سادگی  با قضیه برخورد کند!

 

از سانتی مانتالیسم که دور شویم،‌ ماجرا هنوز ادامه دارد. این روزها پیدا کردن کلاه‌گیس موی طبیعی کار سختی است،‌ قیمتش زیاد است، بیشترش وارداتی است و تازه آنقدرها هم مشتری ندارد. برای همین بیشتر موهایی که فروخته می‌شوند مصرفی غیر از درست کردن کلاه‌گیس دارند. رشته‌هایشان بافته می‌شوند یا همان طور باز به سر رشته‌ای پارچه‌ای دوخته می‌شوند که از آن برای «اکستنشین» یا اضافه کردن مو به سر استفاده می‌شود. آرایشگرها می‌گویند خاصیت این طور مو اضافه کردن این است که معمولا دیرتر خراب می‌شود،‌ به راحتی از شکل نمی‌افتد و به راحتی هم باز نمی‌شود، می‌شود آن را برس کشید،‌ اتو کرد،‌ رنگ کرد و مثل موی طبیعی شست و پچید و حالت داد.

 

سوای اینکه آرایشگرها باید این موها را بخرند و رشته کنند و آماده نصب روی سر مشتری کنند،‌ مشتری‌ها هم باید برای این موها جداگانه پول بدهند. موهای اضافه را به دو شکل می‌شود خرید: موی شاخه‌ای یعنی دسته‌های کوچک مو که بین موها نصب می‌شوند و بین ۱۰ تا بیست و پنج هزار تومان هستند و موهای رشته‌ای یعنی رشته‌ای که سرتاسر آن مو دوخته شده و بین موها قرار می‌گیرد و گران‌تر تمام می‌شود. معمولا مشتری‌ها چند ماهی موهای اضافه‌شده را روی سرشان نگه می‌دارند. آنهایی که تنوع‌طلب‌تر هستند ممکن است زودتر از موهای تازه‌شان خسته شوند ولی عمر این موهای خریده‌شده بسیار طولانی است. خیلی از مشتری‌ها بعد از اینکه موهای اضافه‌شده به سرشان را جدا می‌کنند،‌ آنها را برای دفعه بعد نگه می‌دارند یا تمیزش می‌کنند و به کس دیگری می‌دهند که بخواهد موی تازه به سرش اضافه کند و این طوری چرخه چسباندن و جداکردن موهای فروخته‌شده آغاز می‌شود!

 

شنیدن اینکه می‌شود موهای طبیعی را فروخت، باعث شده هر کسی که می‌خواهد موهایش را کوتاه کند این احتمال را در نظر بگیرد که می‌شود موها را به کسی رساند که بتواند استفاده‌ای از آن کند،‌ در نتیجه یکی از پرتکرارترین آگهی‌های فروش لوازم شخصی آرایشی و بهداشتی در سایت «دیوار»، همین حراج گیس بافته‌هاست. علاوه بر این‌،‌ کسانی که قبلا به سرشان مو اضافه  کرده‌اند هم وقتی از گیس دیگران دل‌زده می‌شوند یا می‌خواهند مدل تازه‌ای به موهایشان بدهند،‌ همان موهای خریده‌شده را می‌گذارند برای فروش.

ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آرشیو
  آمار سایت
 • کل مطالب : 4
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 0
 • آی پی امروز : 3
 • آی پی دیروز : 0
 • بازدید امروز : 18
 • باردید دیروز : 1
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 34
 • بازدید ماه : 79
 • بازدید سال : 79
 • بازدید کلی : 149