close
تبلیغات در اینترنت
management24 - مطالب ارسال شده توسط admin
loading...

management24

بهترین روش های کاربردی در هدف گذاری برای رسیدن به موفقیت

ali بازدید : 1 پنجشنبه 27 دي 1397 نظرات ()

بهترین روش های کاربردی در هدف گذاری برای رسیدن به موفقیت

آیا تاکنون فکر کرده اید که در 3 سال آینده قصد دستیابی به چه مواردی دارید؟ آیا هدف مشخص و روشنی برای خودتان در رابطه با کسب وکار مشخص کرده اید؟ آیا می دانید در پایان امروز قصد دستیابی به چه چیزی دارید؟ در وب سایت دانش زار بیشتر با این موضوع آشنا شوید.

قوانین هدف گذاری

در زندگی برای رسیدن به موفقیت باید هدف گذاری کرد اما هدف گذاری هم برای خود روش و قانون هایی دارد که باید به آنها عمل کرد. تعریف شما از هدفگذاری چیست؟

آیا میدانید چگونه باید هدف گذاری کنید تا به اهدافتان برسید؟ در این مطلب قصد دارم به 5 قانون طلایی در رابطه هدف گذاری بپردازم. اگر می خواهید موفق شوید، باید هدفی را برای خود مشخص کنید. بدون داشتن هدف تمرکز نداشته و از مسیر مشخصی برخوردار نیستید. هدف گذاری نه تنها به شما اجازه می دهید مسیر زندگی و کسب وکار خودتان را دست داشته باشید، بلکه به شما اجازه می دهد تا از آن به عنوان یک بنچمارک برای تعیین موفقیت خود استفاده کنید. یک لحظه فکر کنید:پس انداز کردن در بانک تنها درزمانی دلیلی برای موفقیت شما به حساب می آید که هدف شما جمع کردن ثروت باشد، اما اگر در پی کار خیرخواهانه باشید، این کار برخلاف هدف شما است و برای شما موفقیت به حساب نمی آید.

 

بااین وجود برای دستیابی به هدف های خودتان، باید به خوبی بدانید که چگونه باید هدف انتخاب کنید. فقط نمی توانید "من می خواهم و انتظار موفقیت داشته باشید. هدف گذاری فرایندی است که با بررسی دقیق آغازشده و در پایان کار و تلاش بسیار زیادی را می طلبد. در بین این دونقطه مراحل بسیار مهمی وجود دارد اطلاع از آن ها به شما اجازه می دهد اهداف قابل دستیابی برای خود انتخاب کنید.

 

1- اهدافی انتخاب کنید که موجب انگیزش برای شما شوند

موجب انگیزش شدن به این معنا است که هدف انتخابی برای شما مهم باشد و ارزش قابل توجهی برای دستیابی به آن وجود داشته باشد. اگر علاقه ای به نتیجه آن نداشته باشید یا ارتباطی با آینده شما نداشته باشند، احتمال سعی و تلاش برای دستیابی به آن برای شما کم است. در غیر این صورت اهداف بسیار زیادی که مرتبط با شما و آینده شما است انتخاب می کنید و درنهایت زمان لازم برای رسیدگی به آن در اختیار ندارید و ازآنجایی که برای دستیابی به اهداف نیاز به تمرکز دارید، پس شانس موفقیت شما در رابطه با آن کاهش می یابد که در ادامه پیامدهای روانی دیگری هم برای شما ایجاد می کند.

 

راهکار: برای اطمینان از انگیزاننده بودن یک هدف باید سعی کنید یک "چرادر رابطه با آن بر روی کاغذ بیاورید. "چراییکه می توانید از آن برای توجیه دیگران در رابطه بااهمیت آن استفاده کنید.

 

 

هدف گذاری

راه های درست هدف گذاری

 

2- اهداف هوشمندانه انتخاب کنید

اهداف هوشمندانه از سرواژه ای انگلیسی تحت عنوان SMART گرفته شده که هر حرف آن نشانگر یک کلمه انگلیسی بامعنایی مشخص است. ازآنجایی که در این مطلب قصد یادگیری زبان یا دلیل آن را نداریم، به همین نکته اکتفا کرده و تنها ویژگی های یک هدف هوشمندانه را بر این اساس ذکر می کنیم. اهداف هوشمندانه دارای 5 ویژگی هستند که عبارت اند از:مشخص باشند، قابل اندازه گیری باشند، قابل دستیابی باشند، مرتبط با شرایط و اهداف بلندمدت تر شما باشند، وابسته به زمان باشند و زمان پایانی برای دستیابی به آن ها وجود داشته باشد.

 

3- هداف خود را مکتوب کنید

عمل فیزیکی نوشتن یک هدف بر روی کاغذ موجب واقعی و ملموس شدن آن می شود. به عبارتی شما دیگر هیچ عذر و بهانه ای برای فراموش کردن آن ندارید. سعی کنید در زمان نوشتن یک هدف بجای استفاده از فعل "دوست دارمیا  شایداز فعل "خواهماستفاده کنید. مثلا "امسال هزینه های عملیاتی خودم را 10 درصد کاهش می دهمو نه اینکه "دوست دارم امسال هزینه های عملیاتی خودم را 10 درصد کاهش دهم.

 

راهکار 1: بیانیه هدف خودتان را با لحنی مثبت تنظیم کنید تا میزان تعهد شما نسبت به آن ها بیشتر شود. مثلا بجای "من تعداد کارکنان را برای فصل آینده با همین تعداد فعلی حفظ می کنم”، نگویید "من نرخ خروج کارکنان را کاهش می دهم”. حالت اول انگیزاننده است و تعهد بیشتری ایجاد می کند. ولی حالت دوم در عین انگیزاننده بودن، همچنان راه فراری برای شما ایجاد می کند، که اگر هم کسی از سازمان خارج شد، باز هم به هدف خود دست یافته اید.

 

راهکار 2: اگر از یک لیست تحت عنوان لیست انجام کارها، استفاده می کنید، یک فرم پیشنویس برای تهیه این لیست روزانه تهیه کنید و اهداف بزرگ تر خود که برای دست یافتن به آن ها نیاز به انجام این کاره ای کوچک روزانه دارید را در بالای آن بنویسید.

 

4- یک نقشه راه تعیین کنید

این قدم اغلب در طی فرایند هدف گذاری فراموش می شود، چراکه در عمل درگیر انتخاب هدف و رسیدن آن شده و فقط بر روی آن تمرکز می کنید و فراموش می کنید روند رسیدن به آن را تعیین کنید. به این منظور باید در یک برنامه جداگانه به تعیین تکیه تک قدم های کوچکی بپردازید که باید برای رسیدن به هدف مهمتر خود آن ها را نهایی سازید. ضمن اینکه باید در طی انجام دادن هر یک از این مراحل و قدم ها، با خط زدن آن ها اقدام به حذف آن ها از لیست خودتان بکنید و این گونه حس تغییر و رشد کردن را به خودتان انتقال دهید.

 

5- به آن وفادار باشید

به خاطر داشته باشید که این فرایند هدف گذاری فرایندی طولانی مدت است و تنها وسیله ای برای رسیدن به هدف نهایی است. باید به آن وفادار بود تا رسیدن به آن رفته رفته آسان شود. در این بین هدف و مقصد نهایی همواره باید ثابت باقی بماند، اما نقشه راه تعیین شده می تواند در بازه های زمانی مختلف تغییر کند. فقط باید توجه داشته باشید که ارتباط آن ها باهدف بزرگ تر، حفظ شده و ارزش و ضرورت آن برای شما در حد بالایی قرار داشته باشد.

 

در هدف گذاری برای آینده به نتیجه فکر کنید و نه اقدام‌ها

 

هدف گذاری و تکنیک های آن

 

در این درس می‌خواهیم به یک پرسش ساده بپردازیم: چگونه هدف تعیین کنیم؟

 

نکته‌ای که در این‌جا درباره هدف گذاری مطرح می‌شود، ممکن است بسیار واضح به نظر برسد؛ اما اگر برنامه ریزی های گذشته‌ی خود یا هدف گذاری اطرافیان را بررسی کنید، موارد بسیاری را خواهید یافت که مصداق بی‌توجهی به این نکته محسوب می‌شوند.

 

بنابراین حتی در صورتی که محتوای این درس ساده به نظر می‌رسد، خواهش می‌کنیم آن را جدی بگیرید و با دقت مطالعه کنید.

 

اجازه بدهید بحث را با این سوال آغاز کنیم:

 

فرض کنید یکی از دوستان‌ شما می‌گوید که هدف زیر را برای خود تعیین کرده است:

 

می‌خواهم طی یک سال آینده، هر روز یک عدد نان سنگک تازه بخرم.

 

یا دوست دیگری چنین هدفی را تعیین کرده است:

 

می‌خواهم صد روز متوالی، هر روز کفش‌هایم را جفت کنم.

 

احتمالاً این نوع هدف گذاری را یک شوخی در نظر خواهید گرفت.

 

اما آیا هدف گذاری برای یاد گرفتن یک فعل انگیسی در روز یا ده صفحه مطالعه در شب، تفاوت قابل ملاحظه‌ای با مثال های هدف گذاری مطرح شده در ابتدای این درس دارند؟

 

همه‌ی این هدف‌ها از جنسِ وظیفه (Task) یا اقدام (Initiative) هستند. اقدام‌ها به خودی خود، معنا ندارند؛ مگر این‌که در بسترِ یک هدف تعریف شوند:

 

خرید نان سنگک تازه، وقتی معنا پیدا می‌کند که بدانیم شما برای تغییر سبک زندگی خود هدف گذاری کرده‌اید و این یکی از اقدام‌هایی است که در این راستا برای خود در نظر گرفته‌اید.

 

جفت کردن کفش‌ها یک اقدام است و وقتی معنا پیدا می‌کند که بدانیم هدف شما افزایش نظم در زندگی است و در این راستا یکی از چند (یا چند ده) اقدامی که انجام می‌دهید، جفت کردن کفش‌هاست.

 

 یاد گرفتن فعل یک اقدام است و اگر هدف گذاری شما بر مبنای کسب امتیاز مشخصی در تافل یا آیلتس باشد، یا با خودتان قرار گذاشته باشید که یک سال بعد، بتوانید کتاب مورد علاقه‌ی خود را به زبان اصلی و به صورت روان بخوانید، معنا پیدا می‌کند.

 

یک نکته در هدف گذاری

به شکل دیگری هم می‌توانیم بگوییم که ارزش اقدام‌ها در این است که رسیدن به یک خواسته‌ی معنادار را تسهیل می‌کنند. هدف گذاری برای اقدام ممکن است شما را بی‌انگیزه کند. وقتی برای یک نتیجه‌ی بزرگ و مشخص، هدف گذاری می‌کنید، احتمالاً می‌توانید مسیرهای متفاوتی برای رسیدن به آن بیابید و در نظر بگیرید. دانش زار مدرسه توانمندسازی و توسعه فردی و تیمی مرجع مناسب در هدف گذاری می باشد.

 

هدف گذاري به روش اسمارت(smart)

 

چطور به روش اسمارت هدف گذاري کنیم و به هدف مان  برسیم؟

 

SMART

 

 هدف گذاري به روش اسمارت یک مدل هدف‌گذاری است که احتمال رسیدن شما به هدفتان و موفقیتتان را افزایش می‌دهد.آن قدر در باره ی موضوع هدف گذاری صحبت شده است که شاید اغلب شما وقتی این مقاله را می خوانید بگویید:

 

«لطفا بس کنید،درباره ی تنظیم اهداف هیچ حرفی نزنید.من همه  چیز را در مورد این موضوع می دانم، می دانم که اهداف باید مثبت باشند،آن ها را بنویسم و اولویت بندی شان کنم»

 

هدف گذاری

 

    دوره افزایش اعتماد به نفس رایگان را از دست ندهید

 

اما صبر کنید می خواهم به شما هشداری بدهم:

 

مراقب باشید در دام کم اطلاعی نیافتید.دام کم اطلاعی به مراتب خطرناک تر از بی اطلاعی است.اگر شما در مورد موضوعی اطلاعی نداشته باشید با جستجو در کتاب ها و آموزش گاه ها و جستجو در اینترنت به  مقصود خود می رسید و اطلاعات به دست می آورید.

 

اگر روشی را به خوبی نشناسید به نتیجه بخش  نبودن آن عادت می کنید و طولی نمی کشد که کل روش کاملا فراموش می شود.هر روشی باید نکته به نکته رعایت شود و هر روز نکات آن تمرین شود تا در وجود شما نهادینه شود.

 

همه ی ما اهدافی داریم،اهداف ما یا آگاهانه هستند و یا غیر آگاهانه،هر هدفی که داشته باشیم بر سرنوشت ما تاثیر گذار است.با داشتن هدف،آینده را اکنون خلق می کنیم،سرنوشت مان را همین حالا رقم می زنیم و زندگی مان را شکل می دهیم.

 

خلاصه تصویری این مقاله را می توانید در ویدیوی زیر مشاهده کنید:

 

مدل هدف‌گذاری اسمارت  شمارا یاری می‌کند تا اهداف خود را به نحوی تعیین کنید

 

که تردیدی دررسیدن به آن‌ها و موفقیت درراه رسیدن به اهداف خود  نداشته باشید.

خواندن این مقاله

خجولی چیست؟

 

در مدل هدف‌گذاری اسمارت،اهداف شما باید دارای ویژگی‌ها خاصی باشند تا بتوانید

 

به موفقیت برسید و تیک رسیدن به اهداف خود را بزنید.

اهداف شما باید پنج ویژگی داشته باشند :

 

معیّن: Specific1-

 

قابل‌اندازه‌گیری: Measurable2-

 

دست‌یافتنی: Attainable3-

 

واقع‌بینانه: Realistic4-

 

زمان‌بندی‌شده: Timely5-

هدف گذاري به روش اسمارت smart

 

هدف گذاري-به روش اسمارت

۱-اهداف خود را معین، روشن و شفاف بیان کنید.

 

اگر قصد دارید اهداف ماه آینده،شش ماه آینده یا سال آینده‌ی خود را تعیین کنید، باید آن‌ها را صریح و روشن مطرح کنید.این کافی نیست که بگویید: “می‌خواهم در شش ماه آینده پیشرفت کنم.”

 

این پیشرفت را در کدام زمینه در نظر دارید؟

 

باید به‌قدری اهداف خود را شفاف بنویسید که بدانید دقیقاً چه چیزی را با چه مقدار

 

و چه کیفیتی می‌خواهید.مثلاً اگر می‌خواهید در امتحانات پایان‌ترم موفق شوید

 

و  در تمام دروس خود نمره‌ی قبولی بگیرید بنویسید:می‌خواهم در امتحانات  پایان‌ترم

 

در تمام دروسم حداقل نمره‌ی ۱۴ را بگیرم ، هدف شما باید کاملاً واضح باشد

 

تا بتوانید برای رسیدن به آن تلاش کنید

 

یا مثلاً دو برابر کردن فروش ماهانه‌ی خود

اهداف قابل اندازه گیری

 

هدف گذاري-قابل اندازه گيري

۲-هدف‌هایتان باید قابل‌اندازه‌گیری باشد.

 

 

باید بتوانید اندازه بگیرید که چه قدر بهسمت هدفتان پیش رفته‌اید معیار رسیدن

شما به هدفتان باید قابل‌اندازه‌گیری باشد تا بدانید هرروز و هرلحظه در چه وضعیتی

هستید و چقدر به هدف خود نزدیک شده‌اید.

 

اگر برای خود هدف تعیین می‌کنید که در تمام امتحانات خود حداقل نمره‌ی ۱۴ بگیرید

 

باید حالا این هدف را  برای خود تعیین کنید که برای گرفتن نمره‌ی ۱۴ باید چند صفحه کتاب

 

مطالعه با چه کیفیتی مطالعه شود؟امروز چند صفحه  باید مطالعه کنید؟

 

برای دو برابر کردن فروش خود چقدر باید تبلیغات انجام دهم؟چند تماس بیشتر

 

باید بگیرم با مشتریان احتمالی تا بتوانم فروشم را دو برابر کنم؟

 

امروز چند فروش باید انجام دهم؟تا الآن چند فروش انجام داده‌ام؟

هدف گذاري به روش اسمارت smart

 

هدف گذاري ۱

 ۳-در انتخاب هدف واقع‌بین باشید

خواندن این مقاله

راز پس انداز های کوچک پول و طلا در ایران

 

اهدافی را برای خود در نظر بگیرید که دسترسی به آن‌ها امکان‌پذیر باشد. این مورد یکی از مهم‌ترین موضوعات راز رسیدن یا نرسیدن شما به اهدافتان است.اهداف خودتان را طوری تنظیم کنید که احتمال رسیدن به آن‌ها وجود داشته باشد و ازلحاظ منطقی،رسیدن به هدف و موفقیت برای شما ممکن باشد.

 

دانش‌آموزی که در درس ریاضی تابه‌حال نمره‌ی بالای ۱۰ نگرفته است،بلندپروازی است.

 

هدف خود را تعیین کند در یک ماه به در درس ریاضی به نمره ۱۹ برسد باید کم‌کم رشد

 

کند اگر این دانش‌آموز هدف خود را نمره ۱۴ قرار دهد بسیار منطقی‌تر است و بعد از رسیدن

 

به هدف ۱۴ مجدد هدف‌گذاری می‌کند برای ۱۸ و سپس ۲۰

 

هدف‌های بزرگ و قدم‌ها بزرگ ذهن انسان را می‌ترسانند و احتمال موفقیت

 

و دستیابی به اهداف کاهش میابد، انتخاب هدف باید منطقی باشد.

 

فروشنده‌ای که ماهی ۳ میلیون تومان فروش می‌کند قرار دادن هدف ماهی

 

۳۰میلیون برای قدم اول کار منطقی‌ای نیست

هدف گذاري به روش اسمارت

 

هدف گذاري ۲

۴-هدف‌های دست‌یافتنی، عمده و اساسی زندگی خود را تعیین کنید.

 

اهداف باید واقعی و قابل‌دسترس باشند. اهدافی که با توانایی و امکانات شما

 

تناسبی ندارند، غیرقابل‌دسترسی‌اند.اهدافتان باید با توجه به امکانات

 

موجودتان هم‌خوانی داشته باشد تا بتوانید  موفق شوید.

 

اگر مشکل قلبی دارید خلبان شدن،آن‌هم خلبان جنگی شدن برای شما ممکن نیست

 

و این هدف غیرواقعی  و دور از دسترس است.

در زمينه ي هدف هاي دست يافتني و پشت كار مي توانيد مقاله ي زير را مطالعه نماييد:

پشتکار و اراده ی عالی یک جوان ایرانی

مديريت زمان-هدف گذاري

 

هدف گذاري-مديريت زمان

 

۵-هدف‌ها باید قابل زمان‌بندی باشند. اغلب مشاهده می‌شود که بسیاری از مردم

 

در شروع سال اهدافی را برای خود برمی‌گزینند و به روی کاغذ می‌آورند،اما آن را در پوشه‌ای

 

بایگانی کرده تا پایان سال نیز به آن مراجعه نمی‌کنند. وقتی هدفی را برمی‌گزینید،

 

باید با استفاده از یک جدول زمان‌بندی‌شده، مدام آن را وارسی کنید و از آخرین وضعیت

 

آن باخبر باشید. به‌این‌ترتیب، اگر پیشرفتی به‌سوی هدف خود مشاهده کنید،

 

احساس رضایت و خرسندی خواهید داشت و به ادامه‌ی راه ترغیب می‌شوید و هرگاه

 

به بیراهه کشانده شوید خود را به مسیر درست هدایت خواهید کرد. هدف خود را

 

در دفتر برنامه‌ریزی خود بنویسید و برای هر آزمون هدف‌گذاری کنید.

 

هدف گذاری چیست؟ و چگونه این کار را انجام دهیم؟

 

هدف گذاری امر قدرتمندی است، چراکه شما را متمرکز می‌کند، رؤیاهایتان را شکل می‌دهد و این توانایی را در اختیارتان می‌گذارد تا خودتان را برای اقدامات دقیقی پروش بدهید که برای رسیدن به خواسته‌هایتان لازم است.

 

اهداف اهمیت دارند، چون باعث رشد ما در مسیری می‌شوند که پیش از این تجربه نکرده‌ایم و برای رسیدن به اهداف‌مان باید روزبه‌روز خودمان را پرورش دهیم و بهتر شویم.اهداف بلند مدت به رفع موانع سر راه ما کمک می‌کنند. خوشبختانه بیشتر اهداف ما، هدف‌های قدرتمندی هستند و می‌توانیم به آنها دست پیدا کنیم. پس باید توانمند باشیم و حرکت کنیم! به این ترتیب رسیدن به اهداف‌مان تضمینی است. البته دست‌یابی به هدف مهم‌ترین نتیجه‌ی هدف‌ گذاری نیست، سود واقعی زمانی‌ به دست می‌آید که ببینیم در روند رسیدن به هدف و برای دست‌یابی به نتیجه حاضر به انجام چه کارهایی هستیم یا در این مسیر ممکن است چقدر به تعالی برسیم یا چقدر تغییر کنیم!

 

به نظر شما چه نکات مهمی را باید برای بررسی و نوشتنِ اهداف‌مان یاد بگیریم و به خاطر بسپاریم؟

 

همه‌ی ما دو انتخاب داریم؛ با زندگی بسازیم یا زندگی را بسازیم! در این نوشته قرار است درباره‌ی دومی با هم صحبت کنیم. در این مقاله قصد داریم نگاهی دقیق‌تر به چگونگی یک هدف گذاری قوی و کاربردی داشته باشیم. با ما همراه باشید.

 

 

1. هدف گذاری ،موقعیت‌تان را ارزیابی و بررسی کنید

 

هدف در زندگی

 

    حتما بخوانید: بهترین سن برای ازدواج چه سنی است؟

 

تنها راه رسیدن به تواناییِ تصمیم‌ گیریِ معقول این است که بدانیم از آینده چه می‌خواهیم و چگونه باید به آن برسیم. باید بدانیم اکنون کجا هستیم و در چه سطحی از زندگی احساس رضایت خواهیم کرد؛ بنابراین ابتدا باید کمی فکر کنیم و موقعیت فعلی‌مان را بسنجیم، وقتی دقیقا فهمیدید در چه وضعیتی قرار دارید، آن را روی کاغذ بیاورید. برای نوشتن موقعیت کنونی‌تان یک پرسش کلیدی وجود دارد: از وضعیت فعلی‌ام راضی هستم یا نه؟

 

ما از ارزیابی دو هدف را دنبال می‌کنیم؛ اول اینکه ارزیابی شیوه‌ای کاربردی برای مشاهده‌ی پیشرفت‌تان به شما می‌دهد و باعث می‌شود چشم‌اندازی را دنبال کنید که برای زندگی متصور هستید. دوم اینکه، نشان‌تان می‌دهد کجا هستید و وقتی بدانید کجا ایستاده‌اید، می‌توانید تعیین کنید باید کجا باشید. در واقع ارزیابی به شما جهت می‌دهد.

 

این هفته ساعاتی را به ارزیابی و بررسی موقعیت‌ و اهداف‌تان اختصاص دهید. ببینید، کجا هستید و موقعیتی را که در آن قرار دارید بنویسید، طوری که پیشرفت ماهانه‌تان از بررسی‌ها و یادداشت‌های مربوط به آنها مشخص باشد. به‌طور منظم برای ارزیابی و بررسی وقت بگذارید، خواهید دید که چقدر نتیجه می‌دهد؛ این واقعا هیجان‌انگیز است!

 

 

2. هدف گذاری ،اهداف و رؤیاهای‌ خود را تعریف کنید

 

 

 

یکی از ویژگی‌های شگفتِ ما انسان‌ها این است که آرزوهایمان برای داشتن زندگی بهتر تمامی ندارد و می‌توانیم رؤیاهایمان را به واقعیت تبدیل کنیم و برای زندگی کردن با این رؤیاها هدف گذاری کنیم. ما می‌توانیم نگاه عمیق‌ و درونی‌تری داشته باشیم و موقعیت بهتری را برای خود و خانواده‌مان تصور کنیم.

 

می‌توانیم رؤیای موقعیت مالی، عاطفی، معنوی یا مادی بهتری برای خودمان داشته باشیم. نه تنها توانایی رؤیاپردازی داریم بلکه می‌توانیم رؤیاهایمان را دنبال کنیم و حتی بیشتر از آن، با استفاده از تواناییِ شناختی، برای دستیابی به رؤیاهایمان نقشه بکشیم و راهکارهایی بدهیم. این چیزی است که انسان را قدرتمند می‌کند!

 

چه اهداف و آرزوهایی دارید؟ این اهداف و آرزوها جزو داشته‌های شما یا آنچه تا کنون انجام داده‌اید نیستند. اما چیزهایی هستند که شما می‌خواهید داشته باشید یا انجام بدهید. تا به‌حال واقعا نشسته‌اید به ارزش زندگی خود فکر کنید و تصمیم بگیرید واقعا از زندگی چه می‌خواهید؟

 

واقعا چقدر زمان صرف کردید تا عمیقا به رؤیاهای درونی‌تان فکر کنید و در سکوت به ندای قلب‌تان گوش کنید؟ آرزوهای ما اینجا، درون قلب‌ و همراه روح‌مان هستند. هر کسی آرزوهای قلبی‌ِ خاص خود را دارد. آرزوهایمان ممکن است هر لحظه با ما باشند، حی و حاضر، یا اینکه در گذر زمان و تحت تأثیر حرف‌های دیگران که می‌گفتند آرزوهایمان احمقانه‌اند زیر خروارها خاک مدفون شده باشند؛ اما هنوز وجود دارند!

 

آرامش! چیزی که در دنیای پرمشغله‌ی ما به اندازه‌ی کافی وجود ندارد. مدام عجله داریم. مدام در شتابیم، بدو بدو‌های نفس‌گیر داریم و مدام درگیر شلوغی‌ها و فضای اضطراب‌آور اطراف‌مان هستیم. اما قلب انسان برای زمان‌های سکوت و آرامش که برای نگرش‌های عمیق مناسب هستند، ساخته شده است. قلب در سکوت و آرامش دوباره همه‌چیز را بازنگری می‌کند، می‌توانیم به همه‌ چیز دقیق نگاه کنیم. در بلندپروازی‌هایمان رها شویم و با بال‌های رؤیاهایمان اوج بگیریم.

 

این هفته یک «وقتِ رؤیا پردازی» در سکوت و آرامش برای خودتان مشخص کنید. نه دیگران، نه وسایل ارتباطی و تلفن، نه کامپیوتر هیچ‌ کدام در این برنامه جایی ندارند. فقط شما هستید، افکارتان و یک قلم و کاغذ.

 

درباره‌ی هر آنچه واقعا شما را به هیجان می‌آورد فکر کنید. وقتی آرام هستید به چیزهایی بیندیشید که واقعا احساسات‌تان را به غلیان وا می‌دارند. چه به‌عنوان تفریح و چه برای زندگی، دوست دارید چه کارهایی انجام بدهید؟ دنبال چه هستید و دوست دارید چه چیزی را و چگونه به انجام برسانید؟ حاضرید برای تثبیت موقعیت‌تان چه تلاش‌هایی بکنید؟ کدام افکار بزرگ قلب‌تان را به هیجان می‌آورند و خوشحال‌تان می‌کنند؟ هنگامی که به این سؤالات پاسخ بدهید، احساس خوبی خواهید داشت و اصطلاحا در «منطقه‌ی رؤیا» هستید و این تنها زمانی اتفاق می‌افتد که ما متوجه باشیم چه آرزوها و رؤیاهایی را تجربه می‌کنیم.

 

تمام آرزوهایتان را مکتوب کنید. به اینکه ممکن است چقدر احمقانه یا بیش از حد عجیب و غریب باشند فکر نکنید! بگذارید افکارتان اوج بگیرند آن‌وقت تمام آرزوهایتان را به دقت بنویسید!

 

حالا وقت آن رسیده که آرزوهایتان را اولویت‌ بندی کنید. کدام‌شان مهم‌تر هستند؟ کدام‌ دست یافتنی‌تر است؟ بیشتر دوست دارید به کدام‌شان برسید؟ همه‌ی آرزوهایتان را به ترتیب اولویت و میزان تلاشی که برای هر کدام نیاز است، مرتب کنید. یادتان باشد همیشه باید عمل‌گرا باشید، یعنی به اندازه‌ی کافی برای رسیدن به خواسته‌ هایتان تلاش کنید، نه اینکه فقط در خواب و رؤیا زندگی کنید.

 

 

3. هدف گذاری ،اهداف هوشمندانه تعیین کنید

 

هدف گذاری در کار

 

    حتما بخوانید: چگونه خاطرات بد گذشته را فراموش کنیم؟

 

 

 

منظورمان از اهداف هوشمندانه، اهداف ویژه‌ای هستند که قابل سنجش باشند، بتوانید به دست‌شان بیاورید، اهدافی که واقع‌ بینانه باشند و برای دست‌یابی به آنها زمان اهمیت داشته باشد. نگران نباشید درباره‌ی هر کدام از این ویژگی‌ها با شما صحبت خواهیم کرد:

اهداف ویژه

 

اهدافی هستند که تردید و دودلی در آنها جایی ندارد؛ اهدافی که مبهم نیستند و کاملا مشخص است چه می‌خواهیم. اهداف مبهم به نتایج مبهم منتهی می‌شوند و اهداف ناقص نتایج نصفه و نیمه به بار می‌آورند و این یعنی هیچی به هیچی!

اهداف قابل اندازه‌گیری

 

همیشه طوری هدف گذاری کنید که بتوانید اهداف‌تان را بسنجید. می‌خواهم بگویم «قابل سنجش بودن»، یعنی باید در قواعد اخلاقی ما و با ویژگی‌های فردیِ مختصِ خودمان قابل سنجش و ارزیابی باشد.

اهداف قابل دست‌یابی

 

یکی از کارهای مضری که برخی افراد انجام می‌دهند (با وجود آنکه اراده‌ی خوبی دارند)، این است که اهداف متعددی معین می‌کنند که دست نیافتنی هستند، یعنی یا آن‌قدر هدف‌هایشان بلندپروازانه و زیاد است که توانایی رسیدن به آنها را ندارند یا آن‌قدر متعددند که در میانه‌ی راه پشتکارشان را از دست می‌دهند، انگیزه‌شان از بین می‌رود و از رسیدن به آنها منصرف می‌شوند.

اهداف واقع‌ بینانه

 

کلمه‌ی واقع‌بینانه از «واقعیت» می‌آید. هدف چیزی است که ما می‌توانیم در واقعیت به آن برسیم یا آن را به یک واقعیت در زندگی‌مان تبدیل کنیم. خیلی از اهداف از واقعیت بسیار فاصله دارند، یعنی حتی نمی‌توان آنها را به سادگی بیان کرد. شما باید اهدافی تعیین کنید که حداقل بتوان آن را توضیح داد، حتی اگر هدف عجیب و غریبی باشد. هدف هر چیزی می‌تواند باشد، اما باید بتوانیم به آن برسیم. باید بتوانیم برای رسیدن به آن برنامه بریزیم. باید بتوانیم بگوییم مثلا هدف مورد نظر از این طریق یا با فلان روش قابل انجام است. اما باید اسباب و وسایل رسیدن به هدف مهیا و انجام شدنی باشد. در واقع قابلِ دست‌یابی و واقع‌بینانه بودنِ هدف با هم همپوشانی دارند و هیچ‌ کدام از اینها به هیچ وجه به این معنا نیست که نباید اهداف بزرگی تعیین کنید، بزرگی یا کوچکی هدف مهم نیست، آنچه اهمیت دارد این است که آن‌قدر قابل دست‌یابی و واقع‌ بینانه باشد که در خواب و رؤیا زندگی نکنیم.

اهداف زمان‌بندی شده

 

برای رسیدن به هر هدفی باید یک بازه‌ی زمانی تعیین شود، یعنی هنگام هدف‌‌ گذاری باید زمان رسیدن به اهداف هم مشخص باشد. یکی از جنبه‌های قدرتمند یک هدفِ خوب این است که بتوان آن را تا بازه‌ی زمانی تعیین شده به سرانجام رساند. زمان‌بندی مهم است، چون هر چه زمان پیش می‌رود شما هم روی هدف‌تان کار می‌کنید، خوب قاعدتا نمی‌خواهید از برنامه‌ریزی‌تان عقب بمانید و این ترغیب‌تان می‌کند تا در زمان مشخص شده به نتیجه برسید، حتی می‌توانید اهداف بزرگ را به اهداف کوچک‌تر با زمان‌بندی‌های کوتاه‌مدت تقسیم کنید و در هر زمان به یکی از اهداف کوچک‌تر برسید که در واقع بخشی از هدف بزرگ‌تر هستند. روی اهداف‌تان کار کنید و طبق زمان‌بندی‌تان پیش بروید. یک هدف گذاری هوشمندانه باید زمان‌بندی مناسبی داشته باشد.

 

 

4. هدف گذاری ،پاسخگوی اهداف‌تان باشید

 

هدف گذاری

 

    حتما بخوانید: خشم وعصبانیت های بی دلیل ما به خاطر چیست؟

 

هنگامی که کسی از اهداف شما باخبر است با پرسیدن این سؤال که «بهش رسیدی؟» وادارتان می‌کند به مسیرتان ادامه بدهید تا به نتیجه‌ی کامل برسید. ممکن است شما این را یک یادآوری بدانید یا اسمش را ترغیب کردن بگذارید، اما هر چه هست یادتان می‌اندازد متوقف نشوید. پاسخگویی در واقع همان ثابت قدم بودن در رسیدن به هدف است؛ فرقی نمی‌کند پاسخگوی خودتان یا فرد دیگری باشید. یک هدف تا زمانی که قادر نباشید بابتش به خودتان یا دیگری جواب پس بدهید و آن را دقیق و درست بیان کنید و خودتان یا دیگران را درباره‌ی پیگیری آن هدف قانع کنید، هدف قدرتمندی نخواهد بود.

 

 

 

منبع : success

 

احمدرضا کرامت

 

گروه تحقیقاتی و آموزشی کرامت زاده

 

چگونه هدف تعیین کنیم ؟

 

قبل از اینکه به این سوال بپردازیم که چگونه هدف تعیین کنیم بهتر است بدانیم که اهداف می توانند خیلی ساده و ابتدایی و یا خیلی سخت و پیچیده باشند، هرچقدر بتوانیم اهداف را ساده تر کنیم و آن را به بخش های کوچکتر تقسیم کنیم، به همان میزان امکان رسیدن به آن راحت تر خواهد بود.

 

در ادامه می خواهیم هدف گذاری به روش آقای برایان تریسی را بررسی کنیم، این نوع هدف گذاری بسیار ساده بوده و با کمی تلاش می توانید به راحتی در آن مهارت کسب کنید، می توانیم از این روش در ۷ حوزه زیر هدف گذاری کنیم:

 

۱- شغل، کسب وکار

۲- مادی و مالی

۳- خانواده

۴- جسمی

۵- معنوی

۶- تفریحی

۷- اجتماعی

ممکن است موارد دیگری هم به ذهنتان برسد اما در کل می توانیم اکثر اهداف را در این ۷ حوزه خلاصه کرد.

 

برایان تریسی از مشهورترین افراد موفق جهان است که دانسته های خود را در قالب کتاب، مجموعه های صوتی و تصویری عرضه کرده است، زیرا معتقد است که «راه رسیدن به موفقیت در هر کاری آن است که بدانیم افراد موفق آن رشته چه کرده اند تا موفق شده اند».

 

از نظر او کلید همه موفقیت های بزرگ، دستاوردهای کلان، احترام، مقام و موقعیت و خوشبختی در زندگی آن است که بتوانی روی مهم ترین کار و وظیفه ات تمرکز کنی و فقط بدانی، بیندیشی و آن را خوب انجام دهی و تا کاملا تمام نشده است دست برنداری.

 

اگر از او بپرسید چگونه هدف تعیین کنیم بدون در نظر گرفتن اینکه هدفتان ساده باشد یا پیچید، همین هفت گامی را خواهد گفت که در ادامه به آن می پردازیم، او معتقد است به کمک این هفت روش ساده می توانید با سرعت بیشتری به هدف هایتان برسید. البته روش های پیچیده تری هم برای این کار وجود دارد. اما با کمک این روش ساده هم می توانید به سادگی به هدف های خود برسید.

۱- دقیقا توضیح دهید که چه می خواهید.

 

به طور مشخص صحبت کنید. اگر می خواهید درآمد خود را افزایش دهید، دقیقا بنویسید که چقدر درآمد می خواهید. نوشتن اینکه «درآمد بیشتری می خواهم» کافی نیست، باید رقم آن را کامل و دقیق مشخص کنید وقتی دقیقا مشخص می کنید به دنبال چه چیزی هستید، راحت تر می توانید به آن برسید.

۲- اهدافتان را بنویسید.

 

هدف اگر مکتوب نباشد شبیه دود سیگار است. به هوا می رود و ناپدید می شود. اما وقتی هدف را می نویسید، می توانید آن را ببینید، لمس کنید، بخوانید و در صورت لزوم آن را احساس کنید. نوشتن اهداف باعث می شود بتوانید تصمیمات بهتری بگیرید و راحت تر آن را مدیریت کنید.

۳- زمانی را برای رسیدن به هدفتان مشخص کنید

 

زمانی معین و معقول را در نظر بگیرید. زمانی را که می خواهید به هدفتان برسید مشخص کنید. اگر هدف خیلی بزرگ است، ضمن اینکه تاریخ رسیدن به هدف را مشخص می کنید، این فاصله زمانی را به زمان های کوتاه تری مرحله بندی کنید.

 

اما اگر نتوانستید به موقع به هدف خود برسید چه می کنید؟

خیلی ساده است. زمان دیگری برای آن در نظر می گیرید. توجه داشته باشید که زمان شما حدسی است. گاه قبل از زمان تعیین شده به هدف خود می رسید، گاه در زمان تعیین شده و در مواقعی دیرتر از زمان مشخص شده به هدف خود می رسید.

۴- فهرستی از تمام کارهایی که فکر می کنید می توانید برای رسیدن به هدفتان انجام دهید تهیه کنید.

 

همانطور که هنری فورد می گوید :

 

می توانید به بزرگترین هدف ها دست یابید مشروط بر آنکه این هدف بزرگ را به اجزای کوچک تری تقسیم کنید.

 

از موانع و مشکلاتی که باید بر آنها غلبه کنید تا به هدف خود برسید فهرستی تهیه نمایید.

از دانش و مهارت هایی که برای رسیدن به هدفتان به آنها احتیاج دارید فهرستی تهیه نمایید.

از اسامی کسانی که برای رسیدن به خواسته هایتان به همکاری شان احتیاج دارید فهرستی تهیه کنید.

از همه ی کارهایی که فکر می کنید می توانید انجام دهید فهرستی تهیه کنید. آنقدر صبر کنید تا این فهرست کامل شود.

۵- فهرست خود را اولویت بندی کنید

 

وقتی فهرست خود را اولویت بندی می کنید، متوجه می شوید که چه کاری را باید انجام دهید؛ و بعد از آن چه کاری را باید بکنید. از اینکه بگذریم، وقتی کارهایتان را اولویت بندی می کنید، متوجه می شوید کدام کار مهم تر و کدام کار از اهمیت کم تری برخوردار است.

۶- بلافاصله برنامه خود را اجرا کنید

 

قدم اول را بردارید و بعد به سراغ قدم های دوم و سوم بروید. به حرکت خود ادامه دهید. به سرعت حرکت کنید. تاخیرها جایز نیست. توجه داشته باشید که مسامحه تنها دزد زمان نیست، دزد زندگی هم هست.

 

تفاوت میان پیروزی و شکست در زندگی این است که برندگان قدم اول را بر می دارند. آنها عمل گرا هستند.

۷- همه روزه کاری بکنید که به هدف اصلی خود نزدیکتر شوید.

 

این اقدام کلیدی و مهمی است که موفقیت شما را تضمین می کند. هفته ای هفت روز، هر روز کاری صورت دهید. سالی ۳۶۵ روز کار کنید. هر کاری که شما را به هدفتان نزدیک می کند انجام دهید. اینکه بدانیم چگونه هدف تعیین کنیم کافی نیست باید یاد بگیریم آن را به مرحله اجرا در بیاوریم.

 

هیچ کس بهتر و باهوش تر از شما نیست. برایان تریسی

 

همانطور که دیدیم جواب سوال چگونه هدف تعیین کنیم می تواند در ۷ گام ساده خلاصه شود ولی لزوما به این معنا نیست که به راحتی هم می توانید آن را اجرا کنید، در ابتدای کار ممکن است این روش در عین سادگی سخت به نظر برسد، حتی اگر اینطور هم بود بازهم دست از تلاش برندارید مطمئن باشید خیلی زود در این روش مهارت کسب می کنید.

 

هدف تعیین کردن یک مهارت است که بیشتر از هر چیزی با آزمون و خطا به دست می آید.

10راهکار برای هدف گذاری عالی و رسیدن به اهداف   

چرا هدف گذاری؟

 

این تنها زندگی ایست که شما دارید. آیا برای بهترین ها برنامه ریزی و هدف گذاری کرده اید؟

بسیار به اطرافیانم گفته ام که باید فقط به دنبال چیزهایی باشند که واقعا می خواهند. مشکل این است که بییشتر مردم نمی دانند واقعا چه می خواهند. شما نمی توانید چیزی را درخواست کنید، اگر ندانید که آن چیست! بنابر این می خواهم تا شما را وارد یک مسیر فوق العاده کنم تا در آن آرزوهایتان را به واقعیت تبدیل کنید. می خواهم به شما راز هدف گذاری و رسیدن به بالاترین آرزوهایتان را نشان دهم.

 

قبل از اینکه عازم این مسیر شویم اجازه دهید تا یک چیز را کاملا شفاف کنم:

چرا هدف گذاری تهدید آمیز است؟

 

کلمه هدف گذاری خیلی تهدید آمیز است! به این دلیل که افراد را حتی از شروع کردن یک کار می ترساند و باز می دارد. بهتر است به هدف هایتان به عنوان یک لیست برای انجام کارهایی که محدودیت زمانی مشخص دارند نگاه کنید.

 

محدودیت های زمانی حتما باید برای فردا باشند؟ یا برای هفته بعد؟ البته که نه.

 

این یک لیست انجام کار برای مابقی زندگی شماست. هدف ها می توانند اضافه شوند، کم شوند و یا از همه مهم تر، همین طور که در زندگی پیش می روید اهدافتان را به دست آورده و آنها را از لیست خط بزنید.

 

مرد دیگر که خیلی مورد سوال واقع می شود این است که: اگر پس از مدتی متوجه شدم هدفی که قبلا نوشته ام را امروز دیگر دوست ندارم و نمی خواهم چه؟

پاسخ این است: هدف را عوض کنید! ما نوکرِ هدف مان نیستیم.

هدف گذاری

 

هدف گذاری

 

در ادامه چک لیستی آورده ایم تا به کمک آن شما از موفقیت آمیز بودن هدف گذاری خود در زندگی و کسب و کار مطمین شوید:

1- مهمترین هدف هایتان باید متعلق به شما باشند

 

نه متعلق به همسرتان، نه متعلق به فرزندانتان، نه متعلق به کارفرما یا رییستان. فقط و فقط مال شما. وقتی به دیگران اجازه می دهید تا موفقیت را برایتان تعریف کنند، با این کار دارید آینده خود را خراب می کنید.

از دست ندهید :   نقش اندیشه در قانون جذب چیست؟

2- هدف هایتان باید معنایی برای شما داشته باشند

 

پیشنهادم این است که هر روز از روی هدف های خود بنویسید. مخصوصا صبح ها بهد از بیدار شدن و شب ها قبل از به خواب رفتن. با کمک این کار دایما به ذهن و مغز خود یاد آوری می کنید که برای چه هدف گذاری کرده و باید به کجا برسید. وقتی هدف هایتان را می نویسید باید از خود بپرسید:

 

    چه چیزی واقعا برای من مهم است؟

    حاضرم چه چیزهایی را قربانی کنم تا آن را به دست بیاورم؟

 

این دلایل به شما هر روز صبح انگیزه کافی برای بیدار شدن از خواب را می دهند.

3- هدف هایتان باید دقیق و قابل اندازه گیری باشند

 

اهداف مبهم و کلی به اندازه کافی خوب نیستند. خاص و دقیق باشید. اینکه می خواهم لاغر شوم، به اندازه کافی روشن نیست. به جای آن بنویسید که می خواهم تا پایان سال 3 کیلوگم لاغر شوم یا چیزی شبیه به این.

4- هدف هایتان باید انعطاف پذیر باشند

 

یک برنامه انعطاف پذیر شما را از احساس خفگی نجات می دهد و کمکتان می کند تا فرصت های شگفت انگیزی که درهای آینده را به رویتان باز می کنند، از دست ندهید. به یک راه خاص برای رسیدن به هدف اصرار نکنید. به جای آنکه عاشقِ راه رسیدن به هدف باشید، شما باید عاشق خود هدفتان باشید و برای رسیدن به آن از هر راهی که بهتر است استفاده کنید. ممکن است راه های زیادی را امتحان کنید تا به هدف خود برسید. پس در این مسیر هم انعطاف پذیر باشید و هم صبور.

5- هدف هایتان باید چالش برانگیز و هیجان انگیز باشند.

 

خودتان را مجبور کنید که از منطقه امن و راحتی تان خارج شوید و قله ها را فتح کنید. هدف کوچک شما را راه نمی اندازد و هدف های خیلی بزرگ شما را دلسرد می کنند. هدف معقول، از ر خودتان قابل دستابی و چالش برنگی قرار دهید و از خودتان سوال کنید که چگونه می توانم به هدف خود برسم؟ به خاطر داشته باشید که افراد موفق سوالات بهتری از خودشان می پرسند و در نتیجه پاسخ های بهتری نیز می گیرند.

هدف گذاری و موفقیت

 

هدف گذاری و موفقیت

6- هدف هایتان باید با ارزش هایتان هم راستا باشند

 

به ندای درونتان گوش کنید. وقتی هدف هایی مغایر با ارزش هایتان می گذارید، چیزی در درونتان دچار درد و صدمه فراوانی خواهد شد. به آن توجه کنید. هرگز، به خاطر هیچ چیز، عزت نفس خود را خدشه دار نکنید.

از دست ندهید :   چرا تبدیل به آنچه که در ذهن دارید میشوید؟

7- اهدافتان باید به خوبی متعادل شده باشند

 

اطمینان حاصل کنید که مسیر دستیابی به اهدافتان به شما زمانی برای استراحت کردن، تفریح، لذت بردن و ارتباط با افراد نزدیکتان را می دهد. زندگی خود را خیلی از تعادل خارج نکنید. جوری که محبور باشید چیزهای ارزشمندی مانند خانواده و سلامتی خود را در راه رسیدن به هدف خود قربانی کنید.

8- اهداف باید واقع بینانه باشند

 

هدف گذاری اغراق آمیز منجر به شکست خواهد شد. بزرگ اندیش باشید، اما رویایی فکر نکنید. اگر 1.5 متر قد دارید، احتمالا هرگز ستاره بسکتبال نخواهید شد. همچنین به خودتان زمان کافی برای رسیدن به هدف را بدهید.

9- اهداف باید مشارکت پذیر باشند

 

بسیاری از مردم آنچنان درگیر دستیابی به اهداف خودشان هستند که فراموش می کنند چیزی به جامعه بر گردانند و کاری برای دیگران هم انجام دهند. بهتر است تا این نگرش را نیز در لیست اهدافتان بگنجانید. به خاطر داشته باشید که اگر هدف شما به نفع دیگران هم باشد، مردم راه را برای رسیدن شما باز خواهند کرد و شما سریع تر به خواسته خود می رسید.

 

تکبر مکن بر ره راستی

 

که دستت گرفتند و برخاستی            “سعدی

10- اهدف باید پشتیبانی شوند.

 

چندتا از هدف هایتان را با گروه کوچگی از مردم و یا تمام هدف هایتان با گروه محدود تری در میان بگذارید. در هر دو صورت این به شما کمک میکند تا یک گروه پشتیبان و انگیزاننده برای خود ایجاد کنید. حتی اگر از شما در مورد پیشرفت اهدافتان سوال کنند، شما بیشتر مجاب به پیگیری جدی خواسته هایتان خواهید شد.

از دست ندهید :   10 چیز کوچک که افراد موفق آنها را متفاوت انجام می دهند

 

اکنون زمان نوشتن برنامه ریزی و هدف گذاری بزرگ برای خودتان است. به خودتان در یک جای ساکت، کمی زمان بدهید. یک آهنگ آرام بگذارید و 101 هدف خود را بنویسید. بله درست شنیدید 101 هدف.

سوالات ضروری برای هدف گذاری

سوالات هدف گذاری

 

سوالات هدف گذاری

 

ذهنتان را رو به تمام امکانات باز کنید و هرگز خودتان را محدود نکنید. برای کمک کردن به شما در این باره چند سوال آورده ایم که می توانید از خودتان بپرسید:

 

    من چکار می خواهم بکنم؟

    من چه چیزی میخواهم داشته باشم؟

    من کجا می خواهم بروم؟

    من چه کمکی به دیگران می خواهم بکنم؟

    من چه چیزی می خواهم یاد بگیرم؟

    من با چه کسی می خواهم ملاقات کنم و وقتم را چطور می خواهم بگذرانم؟

    من چقدر می خواهم درآمد داشته باشم، پس انداز کنم و سرمایه گذاری کنم؟

    من چه کاری برای تفریح و بهتر کردن سلامتی ام می خواهم انجام دهم؟

 

این پروسه ممکن است 2 ساعت یا شاید دوهفته طول بکشد. دست از آن برندارید تا زمانی که 101 هدفتان را بنویسید. به یاد داشته باشید که با این کار به بهتر شدن زندگیتان کمک خواهید کرد.

سبک زندگی پیامبر اسلام در شکل دهی برابری و برادری انسانها

ali بازدید : 1 پنجشنبه 27 دي 1397 نظرات ()
سبک زندگی پیامبر اسلام در شکل دهی برابری و برادری انسانها

پیامبری از خود شما به سوی تان آمد که رنجهای شما بر او سخت است و اصرار به هدایت شما دارد و نسبت به مؤمنان رئوف و مهربان است ( توبه ، 128) این مژدۀ قرآن کریم است به انسان هایی که در تاریکی های زمین در جستجوی روشنی هدایت و سعادت،  چشم انتظار به میلاد آخرین فرستادۀ خداوند باز کرده بودند. و این مژده ای است برای همه انسان ها در همۀ زمان ها. مژدۀ آمدن رسولی از جنس رحمت و رأفت که نور وجودش ، شاهراه هدایت بشر را برای همیشه روشن کرده است.

خداوند در قرآن می فرماید: «قطعاً براى شما در [اقتدا به] رسول خدا سرمشقى نیکوست براى آن کس که به خدا و روز بازپسین امید دارد و خدا را فراوان یاد مى ‏کند.» (احزاب ، 21) ، بنابراین آیه ، رفتار و گفتار و نحوۀ عملکرد پیامبر(ص) بهترین الگو برای مؤمنین است. نیکوست جامعۀ مسلمین جهان، با الگو قرار دادن شیوۀ آن بزرگوار، درمان دردهای سخت امروز خود را بازیابد.در این برنامه قصد داریم به مناسبت میلاد حضرت محمد (ص) نگاهی گذرا به سیرۀ وحدت آفرین ایشان در ابتدای پایه گذاری امت واحدۀ اسلامی داشته باشیم

سلام بر محمد(ص) ! سلام بر راستی قدم هایش که صراط مستقیم بندگی خداوند را نشان می دهد،  سلام بر فراخی سینه اش که جهانیان را در آغوش رحمت خویش می کشاند و سلام بر شیوایی کلامش که دل های سخت و خشن را به زمزمی زلال بدل می کند! سلام بر بندگی اش که جماعت بی کران اقتدا کنندگان را تا عرش خداوند بالا می برد و از عشق سرشارشان می سازد! سلام بر عدالتش که دست عرب و عجم، سیاه و سپید، فقیر و غنی، برده و ارباب را در دست هم می گذارد و جز تقوا و پاکی ملاکی برای برتری نمی شناسد. سلام بر پیامبر خاتم، محمد رسول الله (ص). در وب سایت نوراندیش از سبک زندگی پیامبر و خلق عظیم او توضیحات بیشتر داده شده است.

 

جامعۀ مسلمانان جهان، امروز در حالی میلاد فخر عالم امکان، حضرت محمد (ص) را جشن می گیرند که زخم هایی از تفرقه بر تن دارند. امتِ پیامبری که می فرمود: «مومنان نسبت به هم همچو اعضا و پیکر یک انسان است که اگر سر او به درد آید تمام بدنش به درد مبتلا می شود و اگر چشمش به درد مبتلا گردد سایر اعضایش دچار ناراحتی خواهد شد.» پیامبری که علی (ع) در توصیفش می فرماید: «خداوند به دست او کینه ها را دفع کرد، آتش را خاموش ساخت، بیگانگان را پیوند برادری داد و خویشاوندی را پراکند و با او عزت های ناروا را به ذلت و ذلت های ناجا را به عزت بدل کرد. آری پیامبر بر حسب مأموریتی که داشت صلا داد و رسالت های پروردگارش را ابلاغ کرد پس خداوند به وسیله آن حضرت شکاف های ناشی از اختلافات را بر نمود و میان خویشاوندانش همبستگی و الفت را به وجود آورد آن هم در پی شعله های عداوتی که در سینه ها افروخته شده بود و  کینه های نهفته ای که در دلها جرقه می زد»

خداوند در قرآن می فرماید: « قطعاً براى شما در [اقتدا به] رسول خدا سرمشقى نیکوست براى آن کس که به خدا و روز بازپسین امید دارد و خدا را فراوان یاد مى ‏کند.» (احزاب، 21). بنابراین آیه، رفتار و گفتار و نحوۀ عملکرد پیامبر(ص) بهترین الگو برای مؤمنین است. نیکوست جامعۀ مسلمین جهان، با الگو قرار دادن شیوۀ آن بزرگوار، درمان دردهای سخت امروز خود را باز یابد. در ادامه این برنامه قصد داریم به مناسبت میلاد حضرت محمد (ص) نگاهی گذرا به سیرۀ وحدت آفرین ایشان در ابتدای پایه گذاری امت واحد اسلامی داشته باشیم.

 یکی از موانع اصلی ایجاد امت واحده از منظر قرآن، نژاد پرستی و قوم گرایی است. تاریخ نشان می دهد تعصب های قومی و نژادی؛ جامعۀ انسانی زمان بعثت پیامبر را پاره پاره کرده بود. تبعیض های ناروای بسیاری بر همین اساس روا داشته می شد که دل ها را از کینه و حسد پر کرده بود. پیامبر گرامی اسلام حضرت محمد (ص) باید این جامعۀ پاره پاره را متحد می کرد. آن بزرگوار به فرمان خداوند، بنا را بر برابری گذاشتند و تنها مایۀ برتری را مطابق قرآن کریم، "تقوی" اعلام کردند. حضرت رسول الله (ص) تفاوتی بین بردگان و اربابان نمی گذاشت و با رفتار خود، طعم شیرین برابری را به دیگران می چشاند تا آنجا که وقتی در جمعی می نشست، کسی که چهرۀ پیامبر(ص) را نمی شناخت نمی توانست ایشان را از دیگران تشخیص دهد. چرا که حضرت محمد(ص) با آن جایگاه عظیم، بندگان خدا را از برده و آزاد، عرب و عجم، فقیر و غنی عزیز می شمرد و با آنان چون یکی از خودشان، نشست و برخاست می کرد. حضرت محمد (ص) زید ابن حارثه، که غلامِ حضرت خدیجه (س) بود را به فرزندی گرفت و پس از آنکه زید در دامان اسلام تربیت شد او را فرمانده سپاهیان اسلام قرار داد. همینطور بلال حبشی را که قبلاً برده ای سیاه پوست بود، اولین مؤذن اسلام قرار داد. همچنین پیامبر اسلام (ص) درباره سلمان فارسی که عرب نبود فرمود: «سلمان از ما اهل بیت است.»  به این ترتیب پیامبر (ص) مرزهای ساختگی قوم و نژاد را درهم شکست تا یکی از مهم ترین دلایل تفرقه و دو دستگی را از پیش روی امت واحدۀ اسلامی برداشته باشد.

زمانی که پیامبر اسلام(ص) به مدینه وارد شد و قصد ایجاد حکومتی اسلامی داشت، جامعۀ مدینه ترکیبی از مسلمانان و یهودیان و نیز قبایل مختلفی بود که برخی مانند اوس و خزرج بیش از صد سال سابقه کینه و عداوت داشتند. مهاجرانی که همراه پیامبر از مکه به مدینه آمده بودند نیز گروه دیگری بودند که با دستان خالی و فرهنگی متفاوت، از قوم و قبیله خود جدا شده و برای حفظ دین، به مدینه مهاجرت کرده بودند. حضرت محمد (ص) برای یکپارچه کردن جامعه، در اولین قدم، قوانین عمومی برای اهالی مدینه تدوین نمود و قرار دادهایی میان  قبایل مختلف برقرار کرد. یهودیان مدینه با پیامبر(ص)، پیمان مصالحه بستند و عهد کردند که در صورت حملۀ دشمنان به مدینه در کنار مسلمانان به دفاع بپردازند و از تأمین مالی و جانی کفار قریش و برقراری روابط تجاری با آنان خودداری کنند. با اندیشه در این پیمان تاریخی به روشنیمی­ توان دریافت که چگونه در فرهنگِ بعثت، انسان­ها مورد احترامند. به آزادی انسان­ ها توجه می­شود و برای زورگویی و تحمیل جایی نیست. در این پیمان ها نه تنها حقوق مهاجران قریش و تیره­های اوس و خزرج مورد تأکید است، بلکه برای یهودیان در هر قبیله نیز این امکان فراهم آمده که تا زمانی که دشمنی نکنند،  در کنار امت اسلامی زندگی کنند.

"عقد اخوت" تدبیر دیگری از جانب حضرت محمد (ص) بود که انسجام جامعه اسلامی را بسیار استوار ساخت. پیامبر (ص) به مسلمین دستور داد دو نفر، دو نفر با هم پیمان برادری ببندند. زیبایی این پیمان زمانی مشخص می شود که توجه کنیم پس از اسلام به حکم خداوند ، وابستگی قومی و قبیله ای ارزش خود را از دست داد و  اکنون میان کسانی که از قبیله های مختلف و نژادهای متفاوت بودند با هم پیمان برادری برقرار می شد. کسانی که قبلاً  برده بودند با آنان که دارایی و مکنت فراوان داشتند برادر شدند. مرزهای جاهلی که جامعه مسلمین را چندپاره کرده بود فروریخت و پایه های امت واحدۀ اسلامی مستحکم شد. برخی از تحلیل گران تاریخ، معتقدند این پیمان برادری و مساوات دینی کارآمد ترین ابزار الفت در جامعه و  نشانه ای بارز  از کوشش پیامبر اعظم (ص) برای پیدایش وحدت بر محورِ ایمان به خداست. اکنون مسلمانان جهان بار دیگر محتاج تجدید این پیمان برادری میان خود هستند. در نوراندیش درباره زندگی پیامبر اسلام بیشتر بدانید.

 


سیرۀ پیامبر اکرم (ص) در ایجاد وحدت میان امت نوپای اسلامی، الگوی کارآمدی برای اتحاد اسلامی در همۀ زمان هاست. اکنون نه تنها سیرۀ آن بزرگوار در ایجاد الفت میان قلوب مؤمنین، پیش روی ماست بلکه محبت و عشق به پیامبر اکرم به عنوان سرمایه ای عظیم در قلب های یک و نیم میلیارد مسلمان جهان موج می زند. وجود مبارک پیامبر گرامى و مرکزیّت این بزرگوار براى عواطف و عقاید عامّه مسلمین خود عاملی وحدت آفرین است. در بین حقایق و معارف اسلامى، چیزى که به اندازۀ وجود پیامبر(ص) مورد توافق آراء و عقاید و نیز عواطف همه مسلمین باشد، وجود ندارد. چون دربارۀ پیامبر(ص) نه تنها عقاید مشترک وجود دارد بلکه عواطف و دل های مسلمین هم در  این زمینه با هم متحد است. بنابراین، وجود این بزرگوار مى ‏تواند محورى براى وحدت باشد. دقیقاً به همین دلیل است که دشمنان اسلام در کنار همۀ تلاش هایشان علیه اتحاد مسلمین، همواره وجود مقدس پیامبر اکرم را هدف گرفته اند تا سدّی در برابر شناخت صحیح آن حضرت ایجاد کنند.

رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیت الله خامنه  ای در این باره می فرمایند : «قرآن و کعبه و فرایض و عقاید، همه مشترکند؛ اما هر کدام از اینها، یک بُعد از شخصیت انسان - مثل اعتقاد، محبت، گرایش روحى، حالت تقلید و تشبّه و تخلق عملى - را به خود متوجه مى‏کند. وانگهى در میان مسلمان ها، غالب این چیزهایى که گفته شد، با تفسیرها و دیدگاه هاى مختلف مورد توجه است؛ اما آنچه که همه‏ مسلمانها از لحاظ فکر و اعتقاد و - مهمتر از عاطفه و احساس - وحدت و تفاهم، روى او اشتراک دارند، وجود مقدس پیامبر خاتم و نبىّ‏ اکرم حضرت محمّدبن عبداللَّه (ص) است. این نقطه را باید بزرگ شمرد. این محبت را باید روزبه‏ روز بیشتر کرد و این گرایش معنوى و روحى به آن وجود مقدس را باید در ذهن مسلمین و در دل آحاد مردم تشدید کرد.» در نوراندیش سبک زندگی پیامبر توضیح داده شده است.

برنامه را با کلامی دلنشین از علی (ع) به پایان می بریم، علی (ع) که در روز عقد اخوت، پیامبر او را برادر خود نامید می فرماید: «دل های نیکوکاران شیفته‌ی او ( پیامبر ) گشته و توجه چشم‌ها به سوی او گردید ، بارقه‌ی امید را در دل ما ایجاد می‌کند اکنون که خداوند به لطف و بزرگواری خود برما منّت نهاده و محبت و عشق آن حضرت را در دل ما قرار داده، شاید مارا از زمرۀ ابرار و نیکان قلمداد فرموده و این فضل و عنایت را برما ارزانی داشته که دل مرده‌ی ما را به حیات محبت پیامبر زنده و چشم دل را به جمال سیمای ملکوتیش روشن سازد.»

آشنایی با تلویزیون های شهری

ali بازدید : 4 جمعه 21 دي 1397 نظرات ()

آشنایی با تلویزیون های شهری

 امروزه تلویزیون شهری از جدیدترین تابلوهای نسبتا بزرگ تبلیغاتی هستند که قابلیت نمایش تصاویر ویدویی را دارند. این تابلوها به دلیل ابعاد نسبتا بزرگشان اغلب در کنار بزرگراه‌ها، چهارراه‌ها، پارک‌ها، اماکن تفریحی و ورزشی نصب می شوند و قابلیت پخش انواع تصاویر ویدیویی بصورت رنگی را دارند. تلویزیون شهری نمایشگرهای بزرگی هستند که کوچکترین جزء تشکیل دهنده آن ها همان LED های معروف است با این تفاوت که این ال ای دی ها ماژول های LED را تشکیل داده که مربع شکل یا مستطیل شکل هستند. حال اگر این ماژول‌ها را با توجه با ابعاد مورد نظر نهایی در کنار هم قرار بدهیم صفحه هایی به نام کابینت تشکیل می شود. کابینت ها اغلب ابعاد حدود یک متر مربع دارند. در آخر اگر این کابینت ها بصورت صفحه هایی در کنار هم قرار گیرند در نهایت تلویزیون شهری ساخته شده و می تواند تصاویر مختلف ویدیویی را در آن به نمایش گذاشت.

تلویزیون فضای خارج ( تلویزیون outdoor )

تلویزیون شهری فضای داخل indoor

قابلیت های پخش

 تلویزیون های شهری قابلیت پخش تصاویر و فیلم های رنگی را دارند. منشا رنگ آن ها LED ها تعبیه شد درون تابلوهاست. هر پیکسل در تلویزیون های شهری دارای سه یا چهار ال ای دی با رنگ های اصلی است . برای تولید رنگ ها از ترکیب رنگ سه یا چهار ال ای دی با رنگ های اصلی قرمز ، سبز و آبی استفاده می شود.

انواع تلویزیون شهری

 

این نمایشگرها را به دو نوع خارج سالن (Outdoor) و داخل سالن (Indoor) می‌توان تقسیم کرد. تلویزیون های خارج سالن (Outdoor) همانطور که از نام آن ها پیداست برای نصب در فضاهای باز و بیرون مانند بزرگراه ها، پارک ها، چهارراه ها، استادیوم ها و اماکن عمومی خارج از محیط بسته تهیه می شوند و به همین دلیل این نوع نوع تلویزیون ها بایستی ضد آب، ضد ضربه، و برای پیدا بودن صفحه در نور در نور و روشنایی روز آفتاب گیر باشند.در مقابل تلویزیون های داخل سالنی (Indoor) در فضای بسته مانند پاساژها، سالن های آمفی تئاتر، سالن های کنسرت،فرودگاه ها کنفرانس ، تالارها و … مورد استفاده قرار می گیرند. به همین دلیل اغلب این نوع تلویزیون ها ضد آب نیستند، شدت نور کمتری دارند، در اغلب اوقات فاقد آفتاب گیرند که موجب کاهش هزینه ساخت آن ها در عین کارایی مناسب برای داخل سالن خواهند بود.

بهترین انتخاب آرایشگاه‌ زنانه یا سالن زیبایی ؟

ali بازدید : 6 دوشنبه 03 دي 1397 نظرات ()

معمولا آرایشگاه‌ ها تبدیل به پاتوقی برای خانم‌ ها شده است، به غیر از محل آرایش و پیرایش.  بعضا تعدادی از بانوان فقط به‌منظور گپ زنی به سالن زیبایی می‌روند. آرایشگاه های زنانه محلی است برای آرایش و پیرایش، با گذشت زمان همان‌گونه که کاربری و نحوه استفاده خیلی از محل‌ها تغییر کرده است این محل (آرایشگاه) هم تغییر کاربری یافته و به سالن‌های مد، اتاقک‌های مصرف مواد، محلی برای ماساژ و... تبدیل شده است.

در آرایشگاه‌های مردانه، کسی حوصله انتظار کشیدن ندارد. مشتری‌ها زیاد به اینکه چه کسی موهایشان را اصلاح می‌کند، اهمیت نمی‌دهند. اغلب دوست دارند زودتر کارشان تمام شود تا بروند و به زندگی‌شان برسند، اما همین بودن و ماندن در آرایشگاه برای خانم‌ها نعمت است. آرایشگاه ها به غیر از محل آرایش و پیرایش تبدیل به پاتوق امن و بی‌دردسری برای خانم‌ها شده است و بعضا تعدادی از بانوان فقط به‌منظور گپ و گفت به آرایشگاه می‌روند.

مانتوها و چادرها آویخته می‌شود تا شوی غیررسمی لباس و ادا و اصول‌های خفن شروع شود و بعد نوبت این است که در قامت یک خبرنگار نقش‌آفرینی کنند و اخبار تازه را با هم تحلیل و بررسی کنند و به بازگویی شایعات بپردازند   در محله ما موارد بیشتری از سالن های زیبایی منطقه 22 معرفی شده است..

حتی بعد از کلی خنده و تعریف به درددل می‌پردازند و عده‌ای هم در نقش روانپزشک یا مشاور راهکارهای استانداردی برای افراد حاضر در جمع تجویز می‌کنند. مجبوریم درددل‌های مشتری را گوش دهیم. به آرایشگاهی رفتم که نسبت به سایر آرایشگاه‌ها تمیزتر بود و بر خلاف آرایشگاه‌های دیگر تنها دو نفر به مشتری‌ها خدمت می‌کردند، یکی از آرایشگران که چند سالی است وارد این کار شده است، توضیح می‌دهد: نخواهیم هم مجبوریم داستان زندگی همه مشتریان را بدانیم. می‌آیند درددل می‌کنند، از زندگی‌شان تعریف می‌کنند، از شوهرشان، بچه‌هایشان. راستش اینجور جاها خانم‌ها از همدیگر چیز یاد می‌گیرند. مهم‌ترین چیز هم این است که چطور با شوهرشان مبارزه کنند.

 

آن یکی می‌گفت: «دست من برای اصلاح کُند است و برای اینکه مشتری فکر نکند معطلش کردم سر صحبت را با او باز کرده و کار خودم را جلو می‌برم؛ حتی بعضی مواقع مشتری کارش تمام شده اما می‌گوید بیا تا بقیه حرف‌هایم را هم برایت بگویم! راستی این را هم بگویم که هر چهارشنبه بساط‌های خرید و فروش داریم، بیشتر لباس زیر، لباس خواب، شال، روسری، لوازم آرایش، بدلیجات و هست. اگر چیزی خواستید چهارشنبه‌ها فقط خرید و فروش است تشریف بیاورید.

 در آرایشگاه بعدی که وارد شدم در نگاه اول دیدم تعداد مشتریان نسبت به آرایشگران بسیار زیاد بود و با آن همه شلوغی مشتریان ساعت‌ها در نوبت نشسته بودند. بعد از خوشامدگویی خانمی به سمت انتهای آرایشگاه هدایتم کرد و گفت: «تا نوبتت شود بیا فال بگیر و از آینده‌ات باخبر شو. خانمی با تتوهای عجیب و موهایی قرمز در انتهای سالن آرایشی بساط فال قهوه، چای، حافظ و... را پهن کرده بود و به رمالی مشغول بود.

دلم می‌خواست دل را به دریا بزنم و بروم تا فالم را بگیرد و مثلا بگوید تا سر ماه دبیر می‌شوی و تا آخر سال هم سردبیر ولی چه کنم که زمان برای گزارش میدانی کم بود و باید بی‌خیال این خیال‌بافی‌ها می‌شدم. خانم فالگیر با صدای بلند گفت: «خانم من همه روزه اینجا نیستم تا از بخت پرستاره‌ات بگویم. من فقط سه‌شنبه‌ها به اینجا می‌آیم، این شانس را از دست نده.

خانمی دیگر که از مشتریان بود گفت: «محیط بعضی از آرایشگاه‌ها خیلی افتضاح است. چون فضا بسته و کاملا زنانه است، هر کاری دل‌شان می‌خواهد می‌کنند و واقعا اینها هستند که وقت ما را تلف می‌کنند.

 برای انتخاب آرایشگاه دیگری با برخی از دوستان خود مشورت کردم و اصلا همین مشورت شد سوژه و بی‌خیال آرایشگاه شدم. یکی از دوستانم گفت: «شوهر خانمی با او اختلاف داشته و از خانه قهر کرده. به عیال پیغام داده طلاقت می‌دهم. خانم گرفته و غمگین، اتفاقا گذرش به فلان آرایشگاه می‌افتد و اصلاح می‌کند. فردا صبح زود، یک جعبه شیرینی و هزار بوسه تشکر نصیب بچه‌های آرایشگاه می‌شود. آقا به خانه برگشته و از رفتارش اظهار ندامت کرده.

سایر دوستانم هم بیشتر از مهارت آرایشگر به این نکته توجه من را جمع کردند و اصرار داشتند که تو شغلت حساس است پیش هر آرایشگری نرو، شاید دستش بد باشد و در کارت تاثیر گذارد. اگر کمی به این خرافات اعتقاد داشته باشی و به نحوی که آنها با آب و تاب و جدیت این ماجراها را تعریف می‌کنند، وسوسه می‌شوی پیه یک ماه خانه‌نشینی را به تن بمالی و خودت را بسپاری به دست این اصلاحگران معجزه‌گر، بلکه مشکلاتت حل شود!

تتو و اپیلاسیون یکی دیگر از خدمات جدید در آرایشگاه است که آرایشگاهی که این دو خدمت را به مشتریانش ارائه می‌دهد باید برای این عمل مجوز جداگانه داشته باشد اما حدود 90 درصد سالن‌ها مجوز مربوط به این دو خدمت رایج را ندارند. با یکی از افرادی که خدمات اپیلاسیون را در آرایشگاهی در بالای شهر ارائه می‌داد صحبت کردم و حس می‌کردم دارم با رئیس سازمان بهداشت جهانی صحبت می‌کنم. الهام می‌گفت: «مردم باید خودشان نگران سلامت و امنیت خود باشند. وقتی اپیلاسیون‌کار، موم را با یک چوب به تمام بدن بزند، ناقل بیماری می‌شود که شایع‌ترین بیماری که الان زیاد شده است، زگیل است!» گفتم مگر نباید خودتان مسائل آرایشی و بهداشتی را رعایت کنید؟ گفت: «مگر دیوانه هستیم تا وقتی مشتری اعتراض نکرده تجهیزات حرام کنیم

جدا از مساله بهداشت، امنیت آرایشگاه است که اگر یادتان باشد چند سال قبل یک پسر با ظاهر دخترانه، وارد این حرفه شده و مدت طولانی به شغل خود ادامه داده بود.  به هر حال آرایشگاه، پوشش خوبی برای سودجویان شده است. تا حدی که آرایشگاه را تبدیل به اتاق عمل می‌کنند. از تزریق ژل و بوتاکس تا خال‌برداری در محیط غیراستریل آرایشگاهی. چون اسمش آرایشگاه و کارش برجسته کردن زیبایی‌هاست، به خودشان اجازه می‌دهند برای پوست و تناسب اندام، پا در کفش پزشکان کنند. از کرم‌های دست‌ساز و تخلیه جوش‌های صورت (که پزشکان هم این کار را انجام نمی‌دهند) تا قرص‌های لاغری، اشتهاآور، مکمل غذایی و داروهای گیاهی که مثل نقل و نبات تجویز می‌کنند.

البته برای جلب اطمینان مشتری، خیلی حرفه‌ای عمل می‌کنند. روشی دارند که امتحانش را پس داده است؛ معمولا یک مشتری در آرایشگاه حضور دارد که قبلا از آن روش استفاده کرده است!می‌گوید که خیلی خوب بوده و خیلی راضی است. در حرفه تبلیغات، این روش را روش «دهان به دهان» می‌نامند. یعنی اشخاصی که از محصول راضی هستند، آن را به دوستان خود و آنها هم به دوستان خود پیشنهاد می‌دهند.

 

 البته در همان آرایشگاه و چند آرایشگر دیگر به محض اینکه وارد می‌شدم خانمی به استقبالم می‌آمد و چادر و وسایلم را می‌گرفت و در کمدی قرار می‌داد و کلیدش را به دستم می‌داد و بعد سوال می‌کرد نوشیدنی چی میل دارید؟ و با خنده‌ای زیرکانه می‌گفت حلال یا حرام!

همیشه این‌طور نیست که همه‌چیز خوب و جو آرایشگاه خوش و پرلبخند باشد؛ گاهی هم حوادث ناگواری در این محیط‌ها اتفاق می‌افتد که بخش عمده‌اش ناگفتنی است. زنان و دختران زیادی با ورود به این دنیای کاملا زنانه و آزاد، شخصیت‌شان دستخوش تغییر شده و برخی طلاق‌ها و از راه به در شدن‌ها ریشه در محیط این آرایشگاه‌ها داشته است.

 

خطرات آرایشگاه فقط به این موارد ختم نمی‌شود؛ حوادث بد دیگری هم وجود دارد که در یک لحظه زندگی عده‌ای از آدم‌های لبریز از امید و آرزو را به نابودی می‌کشاند.

چند سال قبل، قرار بود در چشمان عروسی به‌منظور براق شدن و جلوگیری از قرمز شدن، قطره مخصوص ریخته شود، اما دستیار آماتور آرایشگر به اشتباه از چسب مژه استفاده کرده بود! ابتدا چسبیدن پلک‌های عروس بیچاره، همراه با سوزش و درد شدید، و آخرش هم از دست دادن دو چشم به جای رفتن به حجله‌گاه و خانه بخت...

یادم رفت بگویم در آرایشگاه معمولا موزیک هم پخش می‌شود. در این مورد هم گرچه دستور رسیده که فقط حق پخش موسیقی‌های بی‌کلام را دارند، اما گاهی خانم‌ها فضا را خودمانی می‌بینند و از آهنگ‌های روز غافل نمی‌شوند!

از قیمت‌های نجومی و غیر متعارف و خدمات عجیب و غریب و سایر تخلفات آرایشگاه‌ها که بگذریم، مواردی فراتر از کار اصولی و بهداشت، تخلفات و رفتارهای سوء در آرایشگاه‌ها وجود دارد که مجال گفتنش نیست. آرایشگاه محلی است که امنیت اخلاقی بالایی داشته باشد؛ این امر مهم، نظارت‌های مستمر و برخوردهای سرسختانه می‌طلبد تا پیشگیرانه و بازدارنده باشد.

ببخشید،‌ موی من چند؟

زمانی که «فانتین» مادر کوزت در «بینوایان» مجبور شد موها و دندان‌هایش را بفروشد،‌ کسی باورش نمی‌شد خرید و فروش موی طبیعی از عالم داستان به عالم واقعیت پا بگذارد. موی طبیعی خواهان زیاد دارد. در بیشتر کشورهای دنیا،‌ مهم‌ترین متقاضیان موهای طبیعی خیریه‌هایی هستند که برای کسانی که تحت شیمی‌درمانی موهایشان را از دست می‌دهند، کلاه‌گیس‌های طبیعی بامزه درست کنند. در ایران با این که «محک» مدتی چنین کاری انجام می‌داد، حالا پیدا کردن خیریه‌ای که آماده باشد از موهای هدیه‌داده‌شده کلاه‌گیس مجانی درست کند، تقریبا غیرممکن است. می‌گویند مهم‌ترین دلیل آن نگرانی‌های بهداشتی است. بدن آدم‌های تحت شیمی درمانی حساس‌تر از بدن‌های دیگر است  و چون نمی‌شود اطمینان حاصل کرد که موهای اهداشده صد درصد تمیز می‌شوند،‌ برنامه هدیه‌دادن کلاه‌گیس طبیعی به مردم هم از دستور کار خارج شده است.

 

اما خوشبختانه همه کسانی که دنبال موی طبیعی هستند تحت شیمی‌درمانی نیستند. آدم‌هایی که دوست دارند تندتند ظاهرشان را عوض کنند ولی سرعت رشد موهایشان به اندازه دلخواهشان نیست،‌ آدم‌هایی که می‌خواهند موهای رنگ‌شده داشته باشند اما موهایشان به اندازه‌ای نیست که بتوانند با خیال راحت آنها را به دست مش‌کار آرایشگاه‌ها بسپارند، ‌کسانی که مهمانی مهمی در پیش دارند و دوست دارند موهای بلندشان را به دیگران نشان بدهند و بتوانند آنها را به شکل دلخواه‌تری آرایش کنند و حتی بازیگرانی که قرار است نقش شخصیتی با موهای بلند را بازی کنند و موهای خودشان به اندازه کافی بلند نیست، مشتری این موها هستند. وقتی خریدار چیزی وجود داشته باشد،‌ فروشنده‌اش هم بالاخره پیدا می‌شود. بلند شدن مو به اندازه‌ای که بشود آن را فروخت، چند سالی زمان می‌برد و جای تعجب ندارد که کسی که چندین سال از موهایش نگهداری کرده است وقتی می خواهد ظاهرش را عوض کند، پیشنهاد فروش مو هم دریافت کند!‌

در بازار می‌گویند موها هرچه درشت‌تر و بلندتر باشد، مشتری بیشتری دارد. با اینکه موهای رنگ‌شده را می‌شود فروخت اما موهای رنگ‌نشده و طبیعی،‌ حتی اگر جوگندمی یا تماما سپید باشد، راحت‌تر فروخته می‌شود. قیمتی که برای یک گیس بافته می‌شود گرفت،‌ بسته به اینکه در کدام منطقه شهر و به سراغ کدام آرایشگاه بروید فرق می‌کند. در خیابان منوچهری تهران،‌ بورس فروش لوازم آرایشی و آرایشگاهی، گیسی که برای فروش برده باشید را اول سبک سنگین می‌کنند،‌ بعد با یک شانه بزرگ،‌ شانه‌اش می‌کنند تا فقط تارهای هم‌اندازه در گیس باقی بماند،‌ بعد دو سر گیس را می‌بندند و روی ترازو می‌گذارند. هر «کیلو» موی سیاه رنگ‌نشده،‌ دو و نیم میلیون تومان قیمت دارد. اگر هنوز گیستان را نبریده باشید،‌ می‌توانید در همان مغازه‌ای که خریدار موهایتان است کمی صبر کنید تا آرایشگری از راه برسد و همان جا موهایتان را کوتاه کند. معمولا پول این پیرایش را از فروشنده مو نمی‌گیرند اما آرایشگرهایی که در خیابان منوچهری کار می‌کنند می‌گویند کمتر پیش می‌آید که به خصوص دخترهای جوان بعد از کوتاه‌کردن موهایشان خوشحال باشند!‌ آرایشگرها البته از همان حرف‌های همیشگی می‌زنند که موها دو ماه دیگر دوباره بلند می‌شود اما سخت است کسی که نیم‌متر موی خودش را روی میز آرایشگر می‌بیند در حالی که پشت گردنش را تیغ انداخته‌اند و دستش پوست سرش را لمس می‌کند هم به همین سادگی  با قضیه برخورد کند!

 

از سانتی مانتالیسم که دور شویم،‌ ماجرا هنوز ادامه دارد. این روزها پیدا کردن کلاه‌گیس موی طبیعی کار سختی است،‌ قیمتش زیاد است، بیشترش وارداتی است و تازه آنقدرها هم مشتری ندارد. برای همین بیشتر موهایی که فروخته می‌شوند مصرفی غیر از درست کردن کلاه‌گیس دارند. رشته‌هایشان بافته می‌شوند یا همان طور باز به سر رشته‌ای پارچه‌ای دوخته می‌شوند که از آن برای «اکستنشین» یا اضافه کردن مو به سر استفاده می‌شود. آرایشگرها می‌گویند خاصیت این طور مو اضافه کردن این است که معمولا دیرتر خراب می‌شود،‌ به راحتی از شکل نمی‌افتد و به راحتی هم باز نمی‌شود، می‌شود آن را برس کشید،‌ اتو کرد،‌ رنگ کرد و مثل موی طبیعی شست و پچید و حالت داد.

 

سوای اینکه آرایشگرها باید این موها را بخرند و رشته کنند و آماده نصب روی سر مشتری کنند،‌ مشتری‌ها هم باید برای این موها جداگانه پول بدهند. موهای اضافه را به دو شکل می‌شود خرید: موی شاخه‌ای یعنی دسته‌های کوچک مو که بین موها نصب می‌شوند و بین ۱۰ تا بیست و پنج هزار تومان هستند و موهای رشته‌ای یعنی رشته‌ای که سرتاسر آن مو دوخته شده و بین موها قرار می‌گیرد و گران‌تر تمام می‌شود. معمولا مشتری‌ها چند ماهی موهای اضافه‌شده را روی سرشان نگه می‌دارند. آنهایی که تنوع‌طلب‌تر هستند ممکن است زودتر از موهای تازه‌شان خسته شوند ولی عمر این موهای خریده‌شده بسیار طولانی است. خیلی از مشتری‌ها بعد از اینکه موهای اضافه‌شده به سرشان را جدا می‌کنند،‌ آنها را برای دفعه بعد نگه می‌دارند یا تمیزش می‌کنند و به کس دیگری می‌دهند که بخواهد موی تازه به سرش اضافه کند و این طوری چرخه چسباندن و جداکردن موهای فروخته‌شده آغاز می‌شود!

 

شنیدن اینکه می‌شود موهای طبیعی را فروخت، باعث شده هر کسی که می‌خواهد موهایش را کوتاه کند این احتمال را در نظر بگیرد که می‌شود موها را به کسی رساند که بتواند استفاده‌ای از آن کند،‌ در نتیجه یکی از پرتکرارترین آگهی‌های فروش لوازم شخصی آرایشی و بهداشتی در سایت «دیوار»، همین حراج گیس بافته‌هاست. علاوه بر این‌،‌ کسانی که قبلا به سرشان مو اضافه  کرده‌اند هم وقتی از گیس دیگران دل‌زده می‌شوند یا می‌خواهند مدل تازه‌ای به موهایشان بدهند،‌ همان موهای خریده‌شده را می‌گذارند برای فروش.

تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آرشیو
  آمار سایت
 • کل مطالب : 4
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 0
 • آی پی امروز : 3
 • آی پی دیروز : 0
 • بازدید امروز : 17
 • باردید دیروز : 1
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 33
 • بازدید ماه : 78
 • بازدید سال : 78
 • بازدید کلی : 148